ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران

ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران

همه ما در هر جایگاهی که هستیم دوست داریم به قدری در دیگران نفوذ داشته باشیم که بتوانیم آنها را متقاعد کنیم تا به خواسته هایمان برسیم.

امروزه اغلب شغل ها به مهارت های ارتباطی با انسان ها نیازدارند و هنر متقاعد سازی نیز یکی از مهارت های ارتباطی ضروری می باشد که از طریق آن می توان درآمدهای بالایی کسب کرد. در این مقاله از علیرضا نیکنام شما را با اصول متقاعد سازی آشنا خواهیم کرد.

تعریف متقاعد سازی

متقاعد کردن به این معناست که به طور صادقانه هر آنچه را که در ذهنمان قرار دارد؛ اعم از کار یا مطلبی خاص؛ به طرف مقابلمان انتقال دهیم و طوری روی او تأثیر بگذاریم که دست از مقاومت بردارد و با رضایت خود تصمیمی را بگیرد که ما می خواهیم.

ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران

در روانشناسی مهارت متقاعد سازی کلید ارتباط موثر و موفق می باشد و به هیچ عنوان به معنای کلاه برداری، اغفال کردن یا اجبار کردن نیست.

مطلب مرتبط: چطور تنفر از دیگران را از ذهنمان بیرون کنیم؟

کسی که با فریب دادن و دروغ می خواهد موافقت مخاطب را جلب کند؛ به حد و مرزها احترام نمی گذارد و از هر ابزاری که می تواند او را به خواسته اش برساند سوء استفاده می کند، در حالی که در مهارت متقاعد سازی داشتن صداقت و احترام به حقوق مخاطب یکی از اصول مهم می باشد.

اهمیت مهارت متقاعد سازی

حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که نظر و ایده ای داشته اید یا می خواستید کاری انجام بدهید اما فرد یا افرادی مانع انجام کارتان شده اند یا حرف و نظرتان را نپذیرفته اند.

در این شرایط یا مجبورید به اصرار و پافشاری متوسل شوید؛ که اغلب باعث بدتر شدن اوضاع می شود و موضوع به مشاجره، لجبازی و رنجش ختم می شود و یا اینکه کلا بیخیال کار و نظر خود شوید.

اما راه سوم این است که هنر متقاعد کردن را یاد بگیرید و با استفاده از آن بدون اجبار و با توافقی سازنده به خواسته ها و اهدافتان نزدیک شوید و کارتان را راه بی اندازید!

در واقع متقاعد سازی علاوه بر کاربردی که در توجیه کردن مشتری برای خرید و جلب رضایت دیگران برای انجام کارها و بیان نظراتتان دارد؛ در رسیدن به توافق و درک مشترک نیز سودمند است.

مزیت های متقاعد سازی

زمانی که شما هنر اثرگذاری و متقاعد کردن مخاطب را می آموزید؛ می توانید پول بیشتری بدست آورید و درآمدتان افزایش می یابد، راحت تر همدلی و محبت دیگران را بدست می آورید و دیگر زمان خود را صرف جر و بحث با دیگران نمی کنید؛ بنابراین استفاده از فنون متقاعد سازی در کل احساس شادی و رضایت بیشتری برای زندگی تان به همراه خواهد داشت.

چگونه دیگران را متقاعد کنیم؟

به دلیل اهمیت و کاربرد زیاد مهارت متقاعد کردن در زندگی روزمره؛ با یادگیری استفاده از این توانایی به فردی با نفوذ و مذاکره کننده ای حرفه ای تبدیل خواهید شد که قادر است در شرایط مختلف زندگی از؛ متقاعد کردن رئیس خود برای افزایش حقوق گرفته تا قانع کردن فرزند خردسالش برای غذا خوردن؛ روی مخاطب اثر بگذارد و به خواسته های خود برسد.

ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران

ارسطو؛ فیلسوف بزرگ یونانی یک هنرمند متقاعد سازی بود و در سخنرانی های خود از روش ویژه ای برای اقناع مخاطب ها استفاده می کرد. به عقیده ارسطو با رعایت 5 اصل زیر می توانید در دیگران نفوذ داشته و آنها را متقاعد کنید:

مطلب مرتبط: اعتماد به نفس کاذب چیست؟

  1. برای خودتان اعتبار جمع کنید:

اگر در زمینه ای که قصد متقاعد کردن دیگران را دارید؛ دانش و تجربه داشته باشید و در روابط خود فردی خوشنام و بااعتبار شناخته شوید؛ دیگران راحت تر به شما اعتماد می کنند و به آسانی می توانید متقاعدشان کنید.

  1. موارد جذب کننده مخاطب را بشناسید:

اگر از علایق و ارزش های مخاطب خود آگاهی داشته باشید؛ می توانید زمینه ی مشترکی بین خواسته های خود و علایق او پیدا کنید و به راحتی مخاطب را متقاعد و جذب کرده و با خود همراه سازید.

  1. در مخاطب احساسات مثبت ایجاد کنید:

اگر بتوانید با فن بیان خوب و توضیحات مناسب در شخص مقابل احساس مثبتی ایجاد کنید؛ او تمایل خواهد داشت کاری را که می خواهید انجام دهد. البته منظور ما سوءاستفاده کردن از عواطف و احساسات مخاطب نیست.

  1. خواسته غیرمعقول نکنید:

خواسته شما باید معقولانه و سازگار با منطق طرف مقابل باشد؛ در این صورت می توانید با توضیح منطقی موضوع مخاطب را قانع نمایید.

  1. شواهد و مدارک روشنی برای اثبات داشته باشید:

گاها نیاز است برای متقاعد کردن طرف مقابل شواهد و مدارک روشنی ارائه دهید که درستی و قابل اعتماد بودن سخنان یا کار شما را اثبات نمایند تا او آسوده خاطر ادعای شما را بپذیرد.

ترفندهای کاربری متقاعد کردن دیگران

در کنار رعایت اصول متقاعدسازی می توانید ترفندهایی را نیز برای قانع کردن مخاطب به کار بگیرید؛ تعدادی از ترفندهای تأثیرگذار متقاعد سازی عبارتند از:

از مخاطب تعریف و تمجید کنید

اگر صادقانه و با ظرافت از طرف مقابل تعریف کنید؛ می توانید او را برای انجام خواسته خودتان آماده و ترغیب کنید.

مطلب مرتبط: عادت چیست و چگونه ساخته میشود؟

در ذهن مخاطب نیاز ایجاد کنید

می توانید با ایجاد نیاز جدید در ذهن فرد مقابل و یا برانگیختن نیازهای قبلی اش؛ او را برای پذیرفتن خواسته ها و ایده های خود اماده کنید. اکثر بازاریاب ها با برانگیختن نیازهای اساسی مشتری او را برای خرید محصولات خود متقاعد می کنند.

ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران

منعطف باشید

اگر اهل توافق و مصالحه باشید و به مسائل صفر یا صدی نگاه نکنید؛ می توانید به مخاطب نشان دهید که منافع او نیز برایتان مهم است؛ به این ترتیب اعتماد او به شما جلب خواهد شد و می توانید فرد را برای همکاری و توافق متقاعد سازید.

رفتار صمیمانه و شوخ طبعی داشته باشید

اگر خوش خلق باشید و با مخاطب گرم و صمیمی رفتار کنید و او را بخندانید، نفوذ و تأثیر کلامتان در او بیشتر می شود و به آسانی می توانید او را متقاعد کنید کاری را که می خواهید انجام دهد.

کلام آخر

ما در این مقاله بخش کوچکی از ترفندهای متقاعدسازی را به شما معرفی کردیم که با استفاده از آنها می توانید در زمان مناسب و بدون صرف هزینه دیگران را قانع کنید و به اهدافتان برسید. البته فراموش نکنید که افراد به روش های متفاوتی متقاعد می شوند و ما همیشه نمی توانیم همه را متقاعد کنیم.

درباره “ترفند های متقاعد سازی و اقناع دیگران” بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *