یکی از مشکلات رایج و شایع در همه جوامع و کشورها این است که افراد از بیماری های فردی، روانی، روحی و جسمی رنج می برند و مازوخیسم و سادیسم از انواع بیماری ها و اختلال های مرتبط با احساسات بین درد، یکی از انواع بیماری ها است، بیماری بسیار شایعی که در طول زندگی افراد زیادی را با چالش ها و معضلات خود درگیر می کند.

مازوخیسم و سادیسم هر یک از بیماری هایی مرتبط با ویؤگی درد گرفتگی و آسیب رسیدگی در افراد هستند که از شیوع بسیاری در میان جوامع و افراد برخوردار هستند که افراد یا بسته به اختلال و بیماری که از آن رنج می برند، آن را تجربه می کنند و یا با اراده قوی و تلاش بیشتر سعی در غلبه بر این بیماری دارند و هر از چند گاهی علائم و نشانه های مازوخیسم و سادیسم را بسته به ابتلا به هر یک از آنها تجربه می کنند بهبود و یا عدم بهبود هر یک از این اختلال ها و بیماری ها و درمان مازوخیسم و سادیسم در افراد مبتلا به هر یک از این ها، می تواند کل زندگی یک فرد و خانواده و اطرافیان آن را به شدت و خطر هر چه تمام تحت تاثیر قرار داده و تهدید کند.

در این مقاله به همراه علیرضا نیکنام به بررسی تمامی ویژگی ها و ومواد و نکات و توصیه ها در مورد بیماری مازوخیسم و نقطه مقابل این بیماری یعنی سادیسم پرداخته و راه های درمان هر یک از این بیماری ها می پردازیم بنابراین با مطالعه این مقاله به تمامی سوالات خود در این زمینه پاسخ مفید و دقیقی خواهید گرفت.

مطلب مرتبط:

انواع اختلالات جنسی

اختلال-مازوخیسم-چیست؟

اختلال مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم، یک اختلال روانشناختی رهایی شهوانی از طریق درد خودساخته است که افارد مبتلا به این اختلال علاقه و اشتیاق شدیدی به تحریک احساسات و هیجانات درونی خود از طریق ایجاد درد در اندام های بدنی خود هستند که این اصطلاح از نام شوالیه اتریشی لئوپولد فون ساخر مازوخ گرفته شده است که در مورد رضایتی که از ضرب و شتم و بردگی به دست می آورد مطالب زیادی نوشته است.

میزان درد می تواند از یک توهین خفیف تا شلاق یا ضرب و شتم شدید متفاوت باشد. به طور کلی، مازوخیست کنترل اوضاع را حفظ می کند و قبل از آسیب جدی به رفتار توهین آمیز پایان می دهد.

اگرچه درد می ‌تواند در بسیاری از افراد باعث تحریک جنسی شود، اما هدف اصلی آمیزش جنسی برای مازوخیست است. این اصطلاح اغلب در زمینه اجتماعی گسترده تری استفاده می شود که مازوخیسم را به عنوان رفتار افرادی که به دنبال موقعیت های تحقیرآمیز یا عذاب آور هستند و از آنها لذت می برند، تعریف می کند.

علائم و نشانه های مازوخیسم

فعالیت مازوخیستی ممکن است یک روش ترجیحی یا تخصصی برای تولید هیجان جنسی باشد که افراد می توانند رویا های مازوخیستی را در خود بیان کنند در قالب درد های خود رسانده تخلیه کنند به عنوان مثال از جمله علائم و نشانه های مازوخیسم می توان به علائم و نشانه های زیر اشاره کرد.

  • سوراخ کردن پوست
  • اعمال شوک الکتریکی
  • خودشان را می سوزانند
  • اژک دار (شلاق زده)
  • با ادرار یا مدفوع تحقیر شود
  • بخشی از تجاوز جنسی شبیه سازی شده

مطلب مرتبط:

اختلال شخصیت مازوخیسم چیست؟

انواع-اختلال-مازوخیسم

انواع اختلال مازوخیسم

فروید 4 نوع مازوخیسم را شناسایی کرد: جنسی، زنانه، اخلاقی و تطبیقی که در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از انواع مازوخیسم می پردازیم.

اختلال مازوخیسم جنسی

مازوخیسم جنسی به رفتار جنسی افرادی اطلاق می شود که از طریق شکنجه و تحقیر به دنبال ارگاسم هستند به گونه ای که افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی شور نفسانی را در رنج جسمانی می بینند و از رفتار ها و علائم نشانه های موجود در افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی می توان به ضرب و شتم یا آسیب جسمی و جنسی به طرف مقابل در رابطه اشاره کرد که در اکثر موارد فرد اعمال کننده رفتار های مازوخیسمی افرادی غالبا دارا و مبتلا به اختلال سادیسم هستند.

اختلال مازوخیسم زنانه

مازوخیسم زنانه به معنای لذت بردن از رنج روانی، درد ناشی از خود یا دیگران است. فروید در مقاله خود در سال 1932، لذت مازوخیستی را به کسانی که دارای ویژگی های زنانه مرتبط با زنان هستند، مانند بی اشتهایی و اعتیاد مرتبط دانست. با این حال، او نگفت که زنان مازوخیست هستند، که از نظر او یک تصور غلط رایج است.

مازوخیسم زنانه هم در مردان و هم در زنان شایع است. کارن هورنای نیز مفهوم مازوخیسم زنانه را رد کرد چرا که به بیان او ریشه آن بیولوژیکی نیست، بلکه جنبه ای از توسعه نادرست و نتیجه هنجارهای اجتماعی و فرهنگی است.

اختلال مازوخیسم اخلاقی

این دومین شکل از مازوخیسم جنسی زدایی است. فروید در سال 1924 اصطلاح “مازوخیسم اخلاقی” را برای توصیف حالتی از ذهن که از یک رنج ناخودآگاه و رضایت بخش ناشی می شود که احساس گناه را تسکین می دهد، ابداع کرد.

مازوخیست اخلاقی از مجازات یا شکنجه ایمان، سرنوشت یا خدا لذت می برد و تحقیر و حقیر دانستن او در زندگی خود ممکن است جایگزین رابطه جنسی شود، مانند ادیان خاص یا شهادت، یا عمل به زاهد یا زاهد مذهبی که افراد را در مسیر نادرست یا به عبارتی درست به عقیده خود قرار می دهد.

خود تنبیهی برای اجتناب یا کاهش احساس گناه و سایر موقعیت های ناراحت کننده استفاده می شود. ایده این است که مردم برای کاهش احساس گناه، که اغلب ناخودآگاه است، به دنبال رنج هستند.

با این حال، مازوخیسم اخلاقی لزوماً بیمارگونه نیست چرا که بیان تحسین برانگیز این شکل از مازوخیسم زمانی دیده می شود که فردی فداکار جان خود، حتی جان خود را در خدمت به دیگران یا منافع اجتماعی بزرگتر به خطر می اندازد.

اختلال مازوخیسم تطبیقی

مازوخیسم تطبیقی ​​در مراحلی از رشد اولیه کودکی، کودکان را با کسالت، گرسنگی و تنهایی مواجه می کند که این نوع مازوخیسم شامل سازگاری تدریجی کودک و توانایی او برای تحمل تنش های مرتبط با تاخیر در ارضای رضایت همراه می شود.

مطلب مرتبط:

شخصیت سادیسمی چیست؟

درمان-مازوخیسم-چگونه-است؟

درمان مازوخیسم چگونه است؟

همانطور که در مطالب بالا به بررسی تمامی ویژگی ها و نکات مهم در مورد اختلال مازوخیسم پرداختیم باید در مورد درمان اختلال مازوخیسم با انواع ان بگوئیم که مشاوره با پزشکان و متخصصان فعال در این زمینه و انجام روند های درمانی از جمله روانکاوی از بهترین و رایج ترین روش های درمان اختلال مازوخیسم است.

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه علیرضا نیکنام به بررسی تمامی جوانب، ویژگی ها و انواع اختلال مازوخیسم پرداختیم تا با مطالعه ای مطلب به تمامی سوالات خود در این طمینه پایخی کامل و دقیق یافته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.