آیا میدازولام اعتیاد آور است ؟

میدازولام در حقیقت یکی از انواع و اقسام دارو های بیهوشی بوده که در خانواده بنزودیازپین ‌ها جای دارد. از میدازولام عموما در جراحی‌ های خفیف و یا همان عمل‌ های سرپایی بهره گرفته می ‌شود. در واقع بنزودیازپین ‌ها آرام بخش بوده و لذا این دارو قادر است دارای تأثیرات ضد اضطرابی نیز باشد و سبب تسکین بیمار گردد.

افرادی که به هر طریقی مجبور به بهره گیری از این دارو هستند؛ ضروری است تا با موارد مصرف، عوارض و اثرات آن اطلاع داشته باشند تا در صورت بروز مشکل قادر باشند هر چه سریع‌ تر اقدام نمایند. در ادامه این مطلب در علیرضا نیکنام قصد داریم به بررسی بیشتر این دارو بپردازیم.

میدازولام چه دارویی است؟

میدازولام در اصل دارویی خواب آور و مسکنی با اثربخشی کوتاه مدت بوده که سبب نابودی اضطراب می گردد. لازم به ذکر است از این دارو به عنوان داروی قبل از بیهوشی در دندانپزشکی، جراحی قلب و فرآیند آندوسکوپی بهره گرفته می شود.

آیا میدازولام اعتیاد آور است ؟

همانگونه که ذکر گردید؛ این دارو، یک بنزودیازپین بوده که سیستم عصبی مرکزی را برای مدتی سرکوب می نماید. گفتنی است مدت زمان اثربخشی میدازولام حداکثر 30 الی 60 دقیقه است. داروی میدازولام برای بیماری هایی همچون : ایجاد فراموشی قبل از عمل، اضطراب، تشنج و بیهوشی تجویز می گردد.

مطلب مرتبط: آیا آلپرازولام اعتیاد آور است ؟

در واقع این دارو دارای اثرگذاری کوتاهی بوده و به دستگاه قلبی و تنفسی فشاری وارد نمی آورد؛ لذا بهره گیری از آن برای افرادی که دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی بوده، مسن هستند و یا نیز از بیماری های قلبی رنج می برند؛ توصیه می گردد. لازم به ذکر است میدازولام 90 درصد بواسطه مدفوع از بدن خارج می شود و در عین حال این دارو به صورت آمپول در بازار دارویی وجود دارد.

طریقه مصرف داروی میدازو لام

گفتنی است داروی میدازولام در بزرگسالان عموما 30 الی 60 دقیقه پیش از عمل جراحی 70 الی 80 میکروگرم به ازاری هر کیلوگرم وزن بدن تزریق می گردد.

در عین حال این دارو در کودکان 100 الی 150 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک تزریق شده و همچنین می توان 500 الی 750 میکروگرم را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به شکل خوراکی در آبمیوه رقیق نمود و به کودکان داد. لازم به ذکر است در کودکان زیر 6 ماه، ضروری است تا 50 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در 2 الی 3 دقیقه تزریق شود. در اصل حداکثر دوز برای تزریق 6 میلی گرم است.

همانگونه که ذکر شد؛ این دارو عموما به شکل آمپول استفاده می شود و بهره گیری از آن فقط در کلینیک‌ های پزشکی و دندانپزشکی در حین عمل ‌های جراحی سرپایی مجاز بوده؛ چرا که ضروری است تا بعد از مصرف این دارو، پزشک علائم حیاتی بیمار را تحت نظارت قرار دهد تا در صورت بروز هر نوع عارضه جدی، اقدامات اورژانسی لازم انجام شود.

مطلب مرتبط: آیا داروی ولبان اعتیاد آور است ؟

موارد منع مصرف داروی میدازولام

در مواردی همچون مصرف همزمان با مهارکننده های قوی همچون آمپرناویرف داروناویر، ایندیناویر، حساسیت شدید به دیگر بنزودیازپین ‌ها همچون آلپرزولام، کلردیازپوکساید، دیازپام، اگزازپام و لورازپام، مسمومیت با الکل و نیز ابتلا به گلوکوم زاویه بسته، بهره گیری از داروی میدازولام مجاز نیست.

عوارض جانبی داروی میدازولام

همانگونه که می دانید عوارض جانبی، قسمتی از هویت هر دارویی است. در صورتی که فرد پزشک دارویی را برای شما تجویز می نماید؛ بدون شک اثربخشی آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی داروی میدازولام عبارتند از :

شبه تشنج، سرفه، در در محل تزریق، استفراغ، افت فشار خون، خواب آلودگی، تهوع، ورم لب، زبان یا گلو، کهیر پوستی، ورم صورت، تنگی نفس، بروز افکار و رفتارهای غیر معمول، کم شدن عمق تنفس و بروز عطسه و سرفه، احساس گیجی و سردرگمی، کاهش ضربان قلب، احساس بی‌قراری و لرزش، نیز احساس سبکی در سر، تاری دید، سرگیجه و خواب آلودگی، آبریزش بینی و عطسه .

تداخلات دارویی میدازولام

بدیهی است که تداخلات دارویی مسئله بسیار مهمی بوده که ضروری است تا در مصرف هر دارو و مکملی در نظر گرفته شوند و در غیراینصورت خطر آسیب به سلامتی وجود دارد. در حقیقت داروی میدازولام با داروهای زیر دارای تداخل است :

گلیسرول فنیل بوتیرات، اریترومایسین، دس لوراتادین، پوساکونازول، پروکائین، ریفامپین، وینول، فلوکونازول، تیبولون، آتوموکستیم، استامینوفین و ایماتنیب .

لیست فوق در حقیقت شامل تمامی تداخلات دارویی میدازولام نیست؛ لذا ضروری است تا پیش از مصرف میدازولام با پزشک و یا داروساز مشورت نموده و ایشان را در جریان تمامی دارو های مصرفی خود قرار دهید.

آیا میدازولام اعتیاد آور است ؟

احتیاطات در مصرف داروی میدازولام

در دوران مصرف داروی میدازولام نباید از الکل و یا مواد مخدر استفاده کنید. در عین حال در بیماران ناتوان همچون افراد مسن باید حداقل دوز این دارو تجویز گردد. بهتر است هنگام مصرف این دارو رانندگی نکنید. نباید داروی میدازولام به صورت وریدی سریع در نوزادان تجویز گردد.

ضروری است تا از مصرف نمودن گریپ فروت همراه با این دارو خود داری نمایید. در عین حال بهتر است این دارو در کودکان زیر 3 سال با احتیاط مصرف گردد و نیز توصیه می گردد میدازولام در سه ماهه نخست بارداری با احتیاط مصرف شود.

مطلب مرتبط: چند ساعت بعد از رابطه می توان قرص ال دی خورد ؟

مصرف داروی میدازولام در دوران بارداری

مطالعات انجام شده در این حوزه حاکی از این می باشند که مصرف نمودن این دارو در دوران بارداری برای جنین قادر است خطرناک باشد و ضروری است تا مخصوصا در سه ماهه اول بارداری، این دارو با احتیاط مصرف گردد.

آیا میدازولام اعتیاد آور است ؟

دارو های مشابه با میدازولام

در صورتی که به داروی میدازولام دسترسی نداشتید؛ می توانید از دارو های زیر بهره بگیرید :

  • کلونازپام
  • آلپرازولام
  • کلردیازپوکساید
  •  اگزازپام
  • لورازپام
  • دیازپام
  • فلورازپام

میزان کشندگی داروی میدازولام

لازم به ذکر است مصرف نمودن داروی میدازولام در صورتی که به شکل سرخود و در دوز های بالا صورت گیرد؛ قادر است کشنده باشد؛ با این حال اما در مراکز پزشکی از آنجایی که پزشک پیش از بهره گیری از آن، دیگر داروهای مصرفی فرد را بررسی می‌ نماید و پس از تزریق نیز نشانه های حیاتی وی را چک می نماید؛ مرگ و میر با این دارو به ندرت رخ می دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره داروی میدازولام  به بحث و گفت و گو پرداخیم. نظر شما در باره این این داروی میدازولام چیست آیا در این زمینه تجربه ای داشته ای؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با علیرضا نیکنام در تماس باشید

3/5 - (14 امتیاز)

1 یک نظر

  1. جواد یوسفی پاسخ

    من نزدیک ۸ ماهه ک عاشقانه یک فردیو دوس دارم اونم منو حتی میخاست بیاد خاستگاری همه کاربرام کزده .اما من ۳ ماه دیگ‌برا زندگی دارم میرم المان و دارم دیوونه میشم اونم قراره یکیدوسال دیگ بیاد اما نمیدونم واقعا چجوری باید روزامو‌بگذرونم . نمیدونم چجوری . خیلی سختخ برام دو سال جدا شم ازش تا بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *