درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان

مردان و زنان هر دو افسردگی را تجربه می کنند اما علائم آن ها می تواند بسیار متفاوت باشد. از آن جایی که مردان افسرده ممکن است به جای غمگین بودن، عصبانی یا پرخاشگر به نظر برسند، خانواده، دوستان و حتی پزشکان آن ها ممکن است همیشه عصبانیت یا پرخاشگری را به عنوان علائم افسردگی تشخیص ندهند. علاوه بر این، مردان کم تر از زنان افسردگی را تشخیص می دهند، درباره آن صحبت می کنند و به دنبال درمان آن می روند. با این حال افسردگی بر تعداد زیادی از مردان تاثیر می گذارد.

افسردگی چیست؟

همه احساس غمگینی یا تحریک پذیری می کنند و هر چند وقت یک بار با مشکل خواب مواجه می شوند. اما این احساسات و مشکلات معمولا بعد از یکی دو روز از بین می روند. افسردگی یک اختلال خلقی شایع اما جدی است که ممکن است علائم شدیدی ایجاد کند. افسردگی بر توانایی احساس، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد.

همچنین به عنوان اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی شناخته می شود، یک مرد باید حداقل دو هفته علائم داشته باشد تا تشخیص داده شود که افسردگی دارد. هم مردان و هم زنان افسردگی می گیرند، اما تمایل آن ها برای صحبت در مورد احساسات شان ممکن است بسیار متفاوت باشد. این یکی از دلایلی است که علائم افسردگی در مردان و زنان ممکن است بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، برخی از مردان مبتلا به افسردگی احساسات خود را پنهان می کنند و ممکن است عصبانی، تحریک پذیر یا پرخاشگر به نظر برسند در حالی که بسیاری از زنان غمگین به نظر می رسند یا ابراز ناراحتی می کنند. مردان مبتلا به افسردگی ممکن است احساس خستگی زیادی کنند و علاقه خود را به کار، خانواده یا سرگرمی ها از دست بدهند.

آن ها ممکن است بیشتر از زنانی که افسردگی دارند دچار مشکل در خواب شوند. گاهی اوقات علائم سلامت روان به نظر می رسد مسائل جسمی باشد. به عنوان مثال، ضربان قلب، سفت شدن قفسه سینه، سردرد های مداوم یا مشکلات گوارشی می‌ تواند نشانه ‌ای از یک مشکل سلامت روان باشد. بسیاری از مردان به احتمال زیاد در مورد علائم فیزیکی به پزشک مراجعه می کنند تا علائم عاطفی.

علائم و نشانه های افسردگی در مردان چیست؟

برخی از مردان ممکن است برای مقابله با علائم عاطفی خود به مواد مخدر یا الکل روی آورند. در حالی که زنان مبتلا به افسردگی بیشتر احتمال دارد اقدام به خودکشی کنند، مردان به دلیل تمایل به استفاده از روش ‌های کشنده ‌تر به احتمال زیاد با خودکشی جان خود را از دست می‌ دهند.

افسردگی می تواند هر مردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. با درمان مناسب، اکثر مردان مبتلا به افسردگی می توانند بهبود یافته و علاقه خود را به کار، خانواده و سرگرمی ها بازگردانند.

تجربه یکی از بیماران

«روال روزانه من تیراندازی شده بود. انرژی لازم برای انجام هیچ کاری را نداشتم. از جایم بلند شدم زیرا باید همسرم سر کار می رفت. روز می گذشت و من نمی دانستم کجاست. می خواستم به حالت عادی برگردم. فقط می خواستم دوباره خودم باشم.»

علائم و نشانه های افسردگی در مردان چیست؟

مردان مختلف علائم متفاوتی دارند، اما برخی از علائم رایج افسردگی عبارتند از:

 • عصبانیت، تحریک پذیری یا پرخاشگری
 • احساس اضطراب، بی قراری یا در لبه بودن
 • از دست دادن علاقه به کار، خانواده یا فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند.
 • مشکلات میل جنسی و عملکرد
 • احساس غمگینی، خالی بودن یا نا امیدی
 • عدم توانایی در تمرکز یا به خاطر سپردن جزئیات
 • احساس خستگی زیاد، ناتوانی در خوابیدن یا زیاد خوابیدن
 • پرخوری یا اصلا نداشتن میل به غذا
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی
 • درد روحی یا درد فیزیکی، سردرد، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی
 • ناتوانی در انجام مسئولیت های کاری، مراقبت از خانواده یا سایر فعالیت های مهم
 • درگیر شدن در فعالیت های پرخطر
 • نیاز به الکل یا مواد مخدر
 • کناره گیری از خانواده و دوستان یا منزوی شدن

هر مردی که افسرده است همه علائم را تجربه نمی کند. برخی از مردان تنها علائم کمی را تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم بسیاری را تجربه کنند.

انواع مختلف افسردگی چیست؟

رایج ترین انواع افسردگی عبارتند از:

 • افسردگی اساسی: علائم افسردگی که در توانایی مرد برای کار، خواب، مطالعه، غذا خوردن و لذت بردن از بیشتر جنبه های زندگی اختلال ایجاد می کند. یک دوره افسردگی اساسی ممکن است تنها یک بار در طول زندگی فرد رخ دهد. اما معمولا یک فرد چندین قسمت دارد.
 • افسردگی روانی: افسردگی شدید همراه با هذیان (باور های نادرست، ثابت) یا توهمات (شنیدن یا دیدن چیز هایی که واقعا وجود ندارند). این علائم روان پریشی با مضمون افسردگی هستند. به عنوان مثال، مردی ممکن است باور کند که بیمار یا فقیر است در حالی که نیست یا ممکن است صدا هایی را بشنود که واقعی نیستند که می گویند او بی ارزش است.
 • اختلال عاطفی فصلی: با علائم افسردگی مشخص می شود که هر ساله در ماه های زمستان که نور طبیعی خورشید کم تری وجود دارد ظاهر می شود.
 • اختلال افسردگی مداوم: همچنین به نام دیس تایمیا شناخته می شود، علائم افسردگی که برای مدت طولانی (2 سال یا بیشتر) طول می کشد اما شدت کم تری نسبت به افسردگی اساسی دارد.
 • افسردگی جزئی: شبیه افسردگی اساسی و اختلال افسردگی مداوم است، اما علائم آن شدت کم تری دارند و ممکن است به این اندازه طول نکشند.
 • اختلال دو قطبی با افسردگی متفاوت است. در این لیست گنجانده شده است زیرا یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی دوره هایی از خلق و خوی بسیار ضعیف (افسردگی) را تجربه می کند. اما یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی، خلق و خوی شدید (به نام شیدایی) را نیز تجربه می کند.

علت افسردگی در مردان چیست؟

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در ایالات متحده است. تحقیقات فعلی نشان می دهد که افسردگی توسط ترکیبی از عوامل خطر ایجاد می شود از جمله:

 • عوامل ژنتیکی: مردانی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند ممکن است بیشتر از کسانی که اعضای خانواده آن ها این بیماری را ندارند به آن مبتلا شوند.
 • استرس محیطی: مشکلات مالی، از دست دادن یکی از عزیزان، یک رابطه دشوار، تغییرات عمده زندگی، مشکلات کاری یا هر موقعیت استرس زا ممکن است در برخی از مردان باعث افسردگی شود.
 • بیماری: افسردگی می تواند همراه با سایر بیماری های پزشکی جدی مانند دیابت، سرطان، بیماری قلبی یا بیماری پارکینسون رخ دهد. افسردگی می تواند این شرایط را بد تر کند و بالعکس. گاهی اوقات، دارو هایی که برای این بیماری ها مصرف می شود ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند که افسردگی را تحریک یا بد تر کند.

افسردگی در مردان چگونه درمان می شود؟

افسردگی در مردان چگونه درمان می شود؟

مردان اغلب از پرداختن به احساسات خود اجتناب می کنند و در بسیاری از موارد، دوستان و اعضای خانواده اولین کسانی هستند که تشخیص می دهند که عزیزشان افسرده است. مهم است که دوستان و خانواده از عزیز خود حمایت کنند و او را تشویق کنند تا برای ارزیابی به یک مشاور یا روانشناس حرفه ای و متخصص مراجعه کند.

یک متخصص سلامت می‌ تواند یک معاینه یا آزمایش‌ های آزمایشگاهی برای رد سایر بیماری‌ هایی که ممکن است علائمی شبیه افسردگی داشته باشند، انجام دهد. او همچنین می ‌تواند تشخیص دهد که آیا دارو های خاصی بر افسردگی تاثیر می‌ گذارند یا خیر. پزشک باید تاریخچه کاملی از علائم، مانند زمان شروع، مدت زمان طول کشیده، میزان بد بودن آن ها، این که آیا قبلا رخ داده است یا خیر و اگر چنین است، چگونه درمان شده است، دریافت کند.

مهم است که مردی که در جستجوی کمک است، در مورد هرگونه تلاش برای «خود درمانی» با الکل، دارو های بدون نسخه، قمار یا فعالیت های پرخطر صادق باشد. شرح حال کامل باید شامل اطلاعاتی در مورد سابقه خانوادگی افسردگی یا سایر اختلالات روانی باشد. پس از تشخیص، افسردگی معمولا با دارو ها یا روان درمانی یا ترکیبی از این دو، درمان می شود. رویکرد مراقبت مشارکتی که به طور فزاینده ای محبوب است، مراقبت های بهداشتی فیزیکی و رفتاری را ترکیب می کند. مراقبت مشترک شامل تیمی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و مدیران، از جمله یک پزشک مراقبت های اولیه و متخصصان است.

دارو

دارو هایی به نام دارو های ضد افسردگی می توانند برای درمان افسردگی خوب عمل کنند، اما ممکن است چندین هفته طول بکشد تا موثر باشند. اغلب با دارو، علائمی مانند مشکلات خواب، اشتها و تمرکز قبل از بهبود خلق و خو بهبود می یابند، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد موثر بودن یا نبودن دارو، فرصتی به دارو داده شود. داروهای ضد افسردگی می توانند عوارض جانبی داشته باشند از جمله:

 • سردرد
 • حالت تهوع یا احساس بیماری در معده شما
 • مشکل در خواب و عصبی بودن
 • آشفتگی یا بی قراری
 • مشکلات جنسی

بیشتر عوارض جانبی با گذشت زمان کاهش می ‌یابد، اما مهم است که با پزشک خود در مورد عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید صحبت کنید. شروع دارو های ضد افسردگی با دوز کم و افزایش تدریجی آن تا رسیدن به دوز کامل درمانی ممکن است به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

دانستن این نکته مهم است که اگرچه دارو های ضد افسردگی می توانند برای بسیاری از افراد بی خطر و موثر باشند، اما ممکن است خطرات جدی برای برخی به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان داشته باشند. هشدار جعبه سیاه جدی ترین نوع هشداری که یک داروی تجویزی می تواند داشته باشد، به برچسب دارو های ضد افسردگی اضافه شده است تا به مردم هشدار دهد که دارو های ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد افکار خودکشی در برخی از جوانان شود یا ممکن است خطر خودکشی را افزایش دهد.

این امر به ویژه در مورد کسانی که در اولین شروع مصرف دارو و قبل از شروع اثر آن آشفته می شوند صادق است. هر فردی که دارو های ضد افسردگی مصرف می کند باید به دقت تحت نظر باشد، به خصوص زمانی که برای اولین بار مصرف آن ها را شروع می کند.

با این حال، برای اکثر افراد، خطرات افسردگی درمان نشده بسیار بیشتر از خطر مصرف دارو های ضد افسردگی تحت نظارت پزشک است. نظارت دقیق توسط یک متخصص سلامت نیز خطرات احتمالی را به حداقل می رساند.

به دلایلی که به خوبی درک نشده اند، بسیاری از مردم به برخی از دارو های ضد افسردگی بهتر از سایرین پاسخ می دهند. اگر مردی به یک دارو پاسخ ندهد، پزشک ممکن است داروی دیگری را امتحان کند. گاهی اوقات، یک دارو ممکن است تا حدی موثر باشد. در این صورت، ممکن است داروی دیگری برای کمک به موثر تر شدن داروی ضد افسردگی اضافه شود.

اگر شروع به مصرف دارو های ضد افسردگی کردید، مصرف آن ها را بدون کمک پزشک قطع نکنید. گاهی اوقات افرادی که دارو های ضد افسردگی مصرف می کنند، احساس بهتری دارند و سپس خود به خود دارو را قطع می کنند و افسردگی دوباره عود می کند.

زمانی که زمان قطع دارو فرا می رسد، معمولا پس از یک دوره 6 تا 12 ماهه، پزشک به شما کمک می کند تا به آرامی و با خیال راحت دوز مصرفی خود را کاهش دهید. قطع ناگهانی آن ها می تواند باعث علائم ترک شود. برخی از افرادی که پس از قطع یک داروی ضد افسردگی دوباره به افسردگی بازگشته اند، از ماندن در دارو برای ماه ها یا سال های بیشتر سود می برند.

روان درمانی

چندین نوع روان درمانی یا گفتار درمانی وجود دارد که می تواند به درمان افسردگی کمک کند. برخی از درمان ها به اندازه دارو ها برای انواع خاصی از افسردگی موثر هستند. درمان با آموزش روش ‌های جدید تفکر و رفتار و تغییر عادت‌ هایی که ممکن است به افسردگی کمک کند. درمان همچنین می‌ تواند به مردان کمک کند تا موقعیت ‌ها یا روابط دشواری را که ممکن است باعث افسردگی یا بد تر شدن آن شود، درک کنند و از آن‌ ها عبور کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان بین فردی (IPT) و درمان حل مسئله نمونه هایی از درمان های گفتار درمانی مبتنی بر شواهد برای افسردگی هستند. درمان افسردگی باید شخصی باشد. برخی از مردان، ممکن است ابتدا درمان را امتحان کنند و در صورت نیاز بعدا دارو های ضد افسردگی اضافه کنند. برخی دیگر ممکن است درمان را با دارو و روان درمانی شروع کنند.

روان درمانی

چگونه می توانم به شخصی که افسرده است کمک کنم؟

مهم است که به یاد داشته باشید که یک فرد مبتلا به افسردگی نمی تواند به سادگی از آن خارج شود. همچنین مهم است که بدانید او ممکن است علائم خود را تشخیص ندهد و ممکن است مایل به درمان حرفه ای نباشد.

اگر فکر می‌ کنید فردی افسردگی دارد، می ‌توانید با کمک به او برای یافتن یک پزشک یا متخصص سلامت روان و سپس کمک به او برای گرفتن وقت از او حمایت کنید. حتی مردانی که در تشخیص افسرده بودن مشکل دارند، ممکن است برای علایم جسمانی مانند احساس خستگی یا فرسودگی کمک بگیرند.

آن ها ممکن است مایل باشند که با متخصص سلامت خود در مورد مشکل جدیدی که در محل کار دارند یا از دست دادن علاقه به انجام کار هایی که معمولا از آن لذت می برند صحبت کنند. صحبت کردن با یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است اولین قدم خوبی برای یادگیری و درمان افسردگی احتمالی باشد.

راه های دیگر کمک عبارتند از:

 • به او حمایت، درک، صبر و تشویق ارائه دهید
 • با او صحبت کنید و با به او دقت گوش کنید
 • هرگز نظرات مربوط به خودکشی را نادیده نگیرید و به درمانگر یا پزشک خود هشدار دهید
 • با دعوت از او برای پیاده روی، بازی و رویداد های دیگر، به او کمک کنید سطح فعالیت فیزیکی و اجتماعی خود را افزایش دهد. اگر او می ‌گوید «نه»، به تلاش خود ادامه دهید، اما او را مجبور نکنید که خیلی زود کارش را انجام دهد.
 • تشویق او به گزارش هر گونه نگرانی در مورد دارو ها به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود
 • حصول اطمینان از این که به قرار های دکترش می رسد
 • به او یاد آوری کنید که با گذشت زمان و درمان، افسردگی برطرف می شود

چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

با کمک به خود  می توانید علائم را سریع تر از بین ببرید و مدت زمان مورد نیاز برای درمان را کاهش دهید. موارد دیگری که ممکن است کمک کند عبارتند از:

 • وقت خود را با افراد دیگر بگذرانید و با یک دوست یا خویشاوند در مورد احساسات خود صحبت کنید.
 • سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهید: ورزش منظم می تواند به افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​کمک کند و ممکن است بخشی از یک برنامه درمانی برای افراد مبتلا به افسردگی شدید باشد. با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد این که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است صحبت کنید.
 • کار های بزرگ را به کار های کوچک تقسیم کنید و تا جایی که می توانید کار هایی را که می توانید انجام دهید. سعی نکنید چندین کار را هم زمان انجام دهید
 • به تعویق انداختن تصمیمات مهم تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید. تصمیمات را با دیگرانی که شما را به خوبی می شناسند، بحث کنید.
 • ثابت نگه داشتن روال روزانه مثلا هر روز در یک ساعت معین غذا بخورید و بخوابید.
 • اجتناب از الکل

با ادامه درمان، به تدریج احساس بهتری خواهید داشت. به یاد داشته باشید که اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شروع به کار کند. سعی کنید کار هایی را انجام دهید که قبل از افسردگی از آن ها لذت می بردید.

مردان مبتلا به افسردگی در معرض خطر خودکشی هستند. اگر شما یا کسی که می شناسید در بحران است، سریع کمک بگیرید. در بسیاری از موارد، زمانی که دوستان یا اعضای خانواده درگیر درمان هستند و می توانند علائم هشدار دهنده بحران را تشخیص دهند، می توان از بحران جلوگیری کرد. علائم هشدار دهنده بحران برای افراد مختلف متفاوت است.

ممکن است یک نفر بیشتر در خواب مشکل داشته باشد و بیشتر آشفته شود. فرد دیگری ممکن است بیشتر بخوابد، غذا نخورد و بر افکار مزاحم تمرکز کند. ایجاد طرحی که علائم هشدار دهنده عزیزان را فهرست می ‌کند، اقداماتی که معمولا قبل از وقوع بحران انجام می ‌شوند و اطلاعات تماس ارائه ‌دهنده مراقبت‌ های بهداشتی ممکن است به جلوگیری از بحران کمک کند.

4.9/5 - (10 امتیاز)

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.