اضطراب رانندگی چیست؟

اضطراب رانندگی چیست؟

اضطراب رانندگی زمانی است که هنگام رانندگی دچار اضطراب یا حالت عصبی می شوید. به طور معمول، این احساسات می تواند شدید و طاقت فرسا باشد. اگر اضطراب رانندگی دارید، ممکن است احساس کنید که این اضطراب زندگی شما را کنترل می کند. بهانه می ‌آورید که چرا نمی ‌توانید بیرون بروید، مسیر های طولانی ‌تری را انتخاب می کنید تا از جاده‌ ها و بزرگراه‌ های شلوغ دوری کنید و هر بار که پشت فرمان می ‌نشینید نگران تصادفی هستید.

افرادی که هنگام رانندگی دچار اضطراب می شوند اغلب موارد زیر را گزارش می کنند:

 • احساس نا امنی هنگام رانندگی
 • نگران مرگ در حین رانندگی
 • هر بار که رانندگی می کنند عصبی می شوند
 • نگران ضربه زدن به چیزی یا شخصی در حین رانندگی
 • احساس اضطراب یا عصبی بودن هنگام سوار شدن به ماشین
 • اجتناب از رانندگی در بزرگراه
 • فقط در جاده های فرعی رانندگی می کنند

اضطراب رانندگی می تواند در تمام طول روز اتفاق بیفتد، بسیاری از افراد گزارش می دهند که اگر بدانند که مجبورند در اواخر آن روز رانندگی کنند، احساس عذاب دائمی می کنند. برای دیگران، ممکن است بدون هشدار رخ دهد. در موارد شدید این می تواند به عنوان یک حمله پانیک تجربه شود. ممکن است در تنفس مشکل داشته باشید و احساس کنید که کنترلی بر اعمال خود ندارید. حتی ممکن است احساس کنید که قرار است بمیرید. تجربه این علائم در هنگام رانندگی واقعا وحشتناک است.

چه چیزی باعث اضطراب رانندگی می شود؟

چه چیزی باعث اضطراب رانندگی می شود؟

اگر اخیرا تصادف کرده اید یا اگر نگران تصادفی مرگبار هستید، ممکن است دچار اضطراب رانندگی شوید. برخی از افراد به دلیل عصبی بودن عموما هنگام رانندگی دچار اضطراب می شوند. در این صورت، آن‌ ها می ‌توانند محرک‌ ها را از بین ببرند، چیز هایی که در زندگی ‌شان اضطراب شان را بد تر می‌ کند.

مطلب مرتبط: چگونه میتوانیم زمان را در سخنرانی مدیریت کنیم؟

اما برای آن دسته از افرادی که همه چیز را امتحان کرده اند و هنوز در هنگام کار با وسیله نقلیه دچار اضطراب ناتوان کننده هستند، چه می شود؟ از رانندگی با افرادی که به آن ها اعتماد دارند، تا تلاش برای کاهش استرس در زندگی خود با تمرین یوگا یا مدیتیشن، برخی از افراد سعی می کنند همه این تغییرات را در زندگی خود بگنجانند و نمی توانند از اضطراب خود رهایی پیدا کنند.

اکثر مردم نمی دانند که دلیل رایج دیگری نیز وجود دارد که این حالت عصبی پشت فرمان می تواند رخ دهد: اختلال بینایی دوچشمی.
اختلال بینایی دوچشمی (همچنین به عنوان BVD شناخته می شود) منجر به ناهماهنگی تصویر می شود. این وضعیت زمانی است که دو چشم در کار با هم به عنوان یک تیم برای ایجاد یک تصویر واضح مشکل دارند. بدن سعی می کند با استفاده بیش از حد و فشار دادن شدید عضلات چشم، این ناهماهنگی بینایی را اصلاح کند.

در افرادی که بینایی دوچشمی طبیعی دارند، چشم ‌های آن ‌ها به صورت پشت سر هم کار می ‌کنند، در همه زمان ‌ها کاملا هماهنگ هستند و یک تصویر واضح و متمرکز را به مغز ارسال می ‌کنند. با این حال، در افراد مبتلا به اختلال بینایی دوچشمی، چشم ها با هم کار نمی کنند و کاملا هماهنگ نیستند، این امر دیدن یک تصویر واضح را برای آن ها دشوار می کند.

هنگامی که ناهماهنگی شدید باشد، باعث ایجاد دو تصویر یا دوبینی می شود. با این حال، در بیشتر موارد، ناهماهنگی بسیار ظریف است و شناسایی آن را دشوار می کند. حتی زمانی که ناهماهنگی کوچک و از نظر فیزیکی غیرقابل توجه باشد، علائم می تواند ناتوان کننده باشد به خصوص در هنگام رانندگی.

چگونه BVD باعث اضطراب رانندگی می شود؟

افراد مبتلا به BVD اغلب موارد زیر را هنگام رانندگی تجربه می کنند:

 • اضطراب قبل و حین رانندگی
 • بیماری حرکت – حالت تهوع
 • سرگیجه

چگونه BVD باعث اضطراب رانندگی می شود؟

علائم رایج مرتبط با BVD شامل سرگیجه، مشکل در درک عمق و تعادل است که پردازش تصاویر بصری و دیدن جاده، علائم و اتومبیل های مجاور را دشوار می کند. قابل درک است، این می تواند شخصی را که BVD را تجربه می کند در مورد رانندگی ماشین خود بسیار عصبی کند.

BVD می تواند به دلیل بالا تر بودن یک چشم از چشم دیگر ایجاد شود که معمولا یک تفاوت بسیار ظریف است. همچنین می تواند ناشی از ناهنجاری عصبی یا ماهیچه چشم باشد، چیزی که بسیاری از افراد با آن متولد می شوند. با بالا رفتن سن افراد مبتلا به این ناهنجاری ها، ماهیچه های چشم از تلاش برای تنظیم مجدد تصویری که به مغز می فرستند، بیشتر تحت فشار قرار می گیرند که منجر به علائم ناراحت کننده BVD می شود.

مطلب مرتبط: درمان افسردگی در مردان

سکته مغزی، آسیب مغزی، ناهنجاری یا آسیب گوش داخلی یا برخی اختلالات عصبی نیز می تواند باعث BVD شود. در حالی که داشتن اضطراب در هنگام رانندگی، همراه با سرگیجه، حالت تهوع و بیماری حرکت معمولا با BVD همراه است، علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • گردن درد یا کج شدن سر
 • دوبینی
 • حساسیت به نور یا تابش خیره کننده
 • مشکلات خواندن
 • مشکلات تعادل
 • خستگی با مطالعه
 • دید سایه دار، همپوشانی یا تاری
 • احساس غرق شدن در شلوغی و فضا های بزرگ
 • پرش از خطوط یا از دست دادن جای خود در حین مطالعه
 • بستن یا پوشاندن چشم برای سهولت در دید

اساسا، علائم BVD می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی فرد تاثیر منفی بگذارد که فراتر از رانندگی است. اما یک خبر خوب وجود دارد، برای درمان BVD هرگز دیر نیست.

درمان اضطراب رانندگی

درمان اضطراب رانندگی

لنز های تراز تخصصی می توانند BVD را درمان کنند و بنابراین علائم ناراحت کننده مرتبط با آن، از جمله اضطراب رانندگی را از بین ببرند. این لنز های میکرو منشور، تصاویر را مجددا تنظیم می کنند تا یک تصویر واضح ایجاد کنند و نیاز بدن برای انجام این کار را از بین می برند.

برای تعیین این که آیا اضطراب و سایر علائم شما نتیجه BVD هستند یا خیر، پزشکان دلسوز ما هم از معاینه چشم استاندارد و هم از یک معاینه نوروویژوال جامع استفاده می کنند و از این نتایج برای تجویز لنز های تراز تخصصی استفاده می کنند.

لنز های میکرو منشور به بیماران کمک می کنند تا بلافاصله احساس بهتری داشته باشند. در واقع، بیمار به طور متوسط ​​تا پایان اولین ویزیت خود متوجه کاهش 50 درصدی علائم می شود. در چندین بازدید بعدی، لنز های تراز به خوبی تنظیم می شوند و به بهبود و حذف علائم BVD ادامه می دهند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.