شرایط بارداری برای بانوان دارای اختلال دو قطبی

شرایط بارداری برای بانوان دارای اختلال دو قطبی

ممکن است بانوان مبتلا به بیماری دو قطبی در سن بارداری نگران خود و فرزند خود شوند، در این مقاله سعی داریم سوالاتی که در این مورد پرسیده می شود را پاسخ دهیم. برای اطلاع از ارتباط بارداری و دو قطبی ما را همراهی کنید.

 

چگونه بفهمیم بیماری دو قطبی داریم؟

اختلال دو قطبی با نوسانات خلقی شدید مشخص می شود. این می تواند از اوج شدید (شیدایی) تا پایین ترین حد (افسردگی) متغیر باشد. دوره های شیدایی و افسردگی اغلب چند هفته یا چند ماه طول می کشد.

علائم اختلال دو قطبی چیست؟

علائم اختلال دو قطبی چیست؟

 • بیشتر اوقات احساس غمگینی، نا امیدی یا تحریک پذیری می کنید.
 • کمبود انرژی
 • مشکل در تمرکز و به خاطر سپردن مسائل.
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره
 • احساس پوچی یا بی ارزشی
 • احساس گناه و ناامیدی.
 • احساس بدبینی نسبت به همه چیز
 • شک به خود

 

علت عود بیماری دو قطبی

در حالی که داشتن اختلال دو قطبی به تنهایی احتمال خشونت را افزایش نمی دهد، شرایطی وجود دارد که در صورت ترکیب با اختلال دو قطبی، می تواند خطر خشونت را افزایش دهد. این شامل:

 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل: مصرف مواد در میان افراد مبتلا به بیماری روانی رایج است. متاسفانه، مواد مخدر و الکل می ‌توانند حملات خشونت ‌آمیز را محتمل‌ تر کنند.
 • استرس عاطفی بالا: دوره های استرس عاطفی یا پریشانی شدید، مانند از دست دادن یکی از عزیزان یا پایان دادن به یک رابطه، ممکن است باعث تغییرات خلقی شود که می تواند خطر خشونت را افزایش دهد.

آیا بیماری دو قطبی خطرناک است؟

آیا بیماری دو قطبی خطرناک است؟

در حالی که دوره های شیدایی اختلال دو قطبی I می تواند شدید و خطرناک باشد، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی II می توانند برای دوره های طولانی تری افسرده باشند که می تواند باعث اختلال قابل توجه شود.

در واقع، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است بیش از هر کس دیگری در زندگی خود تهدیدی برای خود باشند. در حالی که واقعیت این است که اختلال دو قطبی می تواند منجر به آسیب بسیار بیشتری به فرد مبتلا به آن شود.

 

خطرات بیماران دو قطبی

پترسون می‌ گوید: اگر یکی از عزیزان تان مبتلا به اختلال دو قطبی است، مواظب علائم افسردگی یا شیدایی باشید. به ویژه در طول دوره ‌های افسردگی، زمانی که علائم هم زمان شیدایی و افسردگی وجود دارد، یک نگرانی واقعی افکار و تلاش‌ های خودکشی است.

پترسون می گوید نشانه های افسردگی که باید مراقب آن ها بود عبارتند از: گوشه گیری یا غمگینی بیشتر یا خوابیدن بیش از حد معمول. علائم هشدار دهنده شیدایی عبارتند از: بیشتر صحبت کردن، فعال شدن بیشتر، کم تر خوابیدن و برون‌ گرا و تکانشی‌ تر شدن. شیدایی به دلیل افزایش تحریک پذیری و کنترل ضعیف تکانه می تواند منجر به خشونت شود.

پترسون توصیه می ‌کند که درباره این علائم با فردی که مبتلا به اختلال دو قطبی است، مذاکره صریح داشته باشید و اگر همچنان نگران ایمنی خود یا فرد مبتلا به اختلال دو قطبی هستید، پزشکان یا درمانگران یا حتی پلیس را مطلع کنید. دارو های موثری در دسترس هستند که می توانند به کاهش خطر خشونت و کنترل علائم دو قطبی در صورت شناسایی موقعیت های فوری کمک کنند.

 • خودکشی یا اقدام به خودکشی: میزان خودکشی در میان افراد مبتلا به اختلال دو قطبی به طور قابل توجهی بیشتر از همسالانشان است. افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نزدیک به 9 برابر بیشتر از همسالان خود در معرض خودکشی هستند.
 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل: دکتر پیترسون توضیح می ‌دهد: افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز در معرض خطر ابتلا به سوء مصرف مواد یا وابستگی هستند. داده ها نشان می دهد که 46 درصد از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی به الکل و 41 درصد به مواد مخدر دیگر وابسته هستند.
 • بریدن خود: گاهی اوقات، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی عمدا خود را بریده یا صدمه می زنند.
 • آسیب غیر فیزیکی در طول دوره‌ های شیدایی: افراد دو قطبی ممکن است در شرایط مالی، روابط و سایر عناصر زندگی ‌شان «خشونت» زیادی انجام دهند، زیرا بر اساس انگیزه عمل می‌ کنند و رفتار های پر خطر را دنبال می‌ کنند.

بیماران دو قطبی می توانند باردار شوند؟

بیماران دو قطبی می توانند باردار شوند؟

آیا شما مبتلا به اختلال دو قطبی هستید و می خواهید باردار شوید یا در حال حاضر باردار هستید؟ شاید شما مبتلا به اختلال دو قطبی هستید و نمی خواهید باردار شوید. حتما با متخصص زنان و زایمان و مشاور خود در مورد خطرات و مزایای دارو های دو قطبی و اشکال پیشگیری از بارداری صحبت کنید.

اگر به اختلال دو قطبی مبتلا هستید و به طور غیر منتظره باردار شدید، توجه داشته باشید: قطع ناگهانی داروهای تان ممکن است به شما و فرزند داخل رحم تان آسیب برساند.

 

عوارض اختلال دو قطبی در بارداری

مطالعات کمی در مورد اختلال دو قطبی و بارداری انجام شده است، بنابراین اطلاعات کافی در مورد خطرات اختلال دو قطبی درمان نشده یا خطرات و مزایای دارو ها در دوران بارداری وجود ندارد و عواملی که منجر به عود در دوران بارداری می شود مشخص نیست.

با این حال، اختلال دو قطبی می تواند در دوران بارداری بد تر شود. خطر بستری شدن در بیمارستان در زنان باردار یا تازه مادران مبتلا به اختلال دو قطبی در مقایسه با زنان باردار که اختلال دو قطبی ندارند، هفت برابر بیشتر است.

حداقل یک مطالعه این باور رایج را که بارداری ممکن است اثر محافظتی برای زنان مبتلا به اختلال دو قطبی داشته باشد زیر سوال برده است. این مطالعه 89 زن را در طول بارداری و سال بعد از زایمان مورد بررسی قرار داد. هنگام قطع دارو های دو قطبی برای دوره از شش ماه قبل از لقاح تا 12 هفته پس از آن، زنان موارد زیر را داشتند:

 • دو برابر خطر عود
 • 50 درصد خطر عود در عرض تنها دو هفته، اگر دارو های آن ها به طور ناگهانی قطع شوند.
 • علائم دو قطبی در 40 درصد بارداری یا بیش از چهار برابر زنانی که دارو های دو قطبی خود را ادامه دادند.

دارو های دو قطبی در دوران بارداری

دارو های دو قطبی در دوران بارداری

برخی از زنان به مصرف دارو های دو قطبی ادامه می دهند و نوزادان سالمی دارند. اما چند داروی دو قطبی خطر نقص بدو تولد را در سه ماهه اول افزایش می دهند. که شامل نقص هایی مانند:

 • نقص لوله عصبی
 • نقایص قلبی
 • تاخیر رشد یا مشکلات عصبی رفتاری

با این حال، باید این خطرات را در مقابل خطرات اختلال دو قطبی درمان نشده بسنجید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

5 یک نظر

 1. رحیم مقدم پاسخ

  بیل گیتس یک کار آفرین کلاهبردار بود که مسیر اصلی موفقیتش از همین راه رود چطور؟به این شکل که اون زحمت چند هزار دلاری اون جوان که داس رو نوشته بود از آن خودش کرد حالا پولش را از کجا آورده بود از فروش نرم افزاری که با استفاده از نفوذ مادرش در شرکت کامپیوتری خریدار استفاده برد و اون نرم افزار هم تازه نساخته بود ولی به مدیر اون شرکت گفته بود ساختم حالا آدم قالتاق متخصص رو میشه کارآفرین ازش یاد کرد؟؟؟؟

 2. مهدی نظری پاسخ

  سلام. خانمم من را از اول ازدواجمون کتک می زد بعدش هم به علت بیماری وسواس که دارم تنش‌هایی بینمون پیش اومد حالا برخلاف او که هیچ حسی نسبت به من نداره و طلاق می خواد بگیره. من مسواک زدنمون دوست دارم با هم باشه. ناراحت می شدم اگه تنهایی مسواک می زد. تمرکزم تو درس خوندن مدتیه ندارم. آیا من سندرم استکهلم دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *