تغیرات چهره بعد از ترک سیگار

اغلب افراد بر این باور می باشند که سیگار تنها به ریه های انسان آسیب می رساند؛ با این حال اما ضروری است تا بدانید سیگار کشیدن افزون بر آسیب به ریه ها و سایر اندام های داخلی بدن، موجب تغییرات چهره در افراد سیگاری می گردد. گفتنی است این تغییرات در ظاهر افراد شامل افتادگی پوست، سیاهی زیر چشم، به وجود آمدن لکه روی صورت و ناخن و نیز پیری زودرس است.

لازم به ذکر است درمان نمودن موارد ذکر شده ممکن است بسیار دشوار باشد؛ با این حال اما می توان با ترک کردن سیگار، شاهد رفع شدن این موارد بود. در ادامه این مطلب به همراه علیرضا نیکنام قصد داریم راجع به آسیب های سیگار بر چهره و زیبایی صورت و اندام ها بیشتر صحبت نماییم.

مطالب مرتبط:

از کجا بفهمم شوهرم سیگار می کشه؟

ترک سیگار با نمک

شاخص-ترین-عوارضات-سیگار-بر-روی-عضو-سر

شاخص ترین عوارضات سیگار بر روی عضو سر

استعمال دخانیات به ویژه دخانیاتی مانند سیگار که شیوع و همه گیری بسیاری در هر جامعه ای از دنیا را به خود اختصاص داده است همواره با بسیاری عوارضات و خسارات جبران پذیر در صورت ترک و جبران ناپذیر در صورت عدم ترک این ماده را به دنبال داشته که در ادامه از شاخص ترین عوارضات این ماده دخانی به عضو سر و ناحیه چهره افراد دارای اعتیاد به ان می پردازیم.

آسیب دیدگی لثه و دندان ها

در حقیقت رایج ترین آسیبی که سیگار کشیدن به انسان وارد می نماید؛ زرد شدگی دندان هاست. افزون بر این، آسیب های جدی دیگری نیز به دهان وارد می گردد که مشتمل بر عفونت لثه، جرم گرفتگی دندان، بوی بد دهان و… است. تحقیقات محققین حاکی از این است که احتمال خراب شدگی دندان ها در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری، بیش از 3 برابر است.

مطالب مرتبط:

آیا سیگار اعتیاد آور است؟

تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی

چروک شدگی پوست دور دهان

گفتنی است سیگار کشیدن مداوم دو مشکل را برای پوست اطراف لب ایجاد می کند. نخست اینکه به موجب بهره گیری از بعضی عضلات در افراد سیگاری چروک هایی ایجاد می گردد که عمیق بوده و ظاهر بدی را برای فرد به ارمغان می آورند. لازم به ذکر است این چروک ها در افراد غیر سیگاری وجود نداشته چراکه آنان از این عضلات استفاده مکرری نمی کنند و دارای کاربرد خیلی زیادی برای آنها نمی باشد. در واقع به این نوع از چروک ها، چروک دینامیک گفته می شود.

دومین مشکل برای اینگونه افراد در واقع عدم انعطاف پذیری پوست در این ناحیه است. موقعی که این دو مشکل با هم ترکیب گردند؛ سبب می گردد یک سری خط های عمیق یا همان چین و چروک ها در اطراف لب و دهان ایجاد شوند که خوشایند نبوده و سبب کاهش زیبایی انسان می شوند.

از بین رفتن زیبایی انگشتان

اغلب افراد سیگاری موقع سیکار کشیدن بر این تصور می باشند که خیلی استایل جذابی دارند و در این توهم به سر می برند. لازم به ذکر است سیگار کشیدن به دستان و مخصوصا انگشتان دست آسیب جدی وارد می کند؛ چراکه انگشتان دست در تماس مستقیم با دود سیگار بوده و بعد از مدتی زیبایی آنان از بین رفته و لکه های زشت و بد ترکیب بوجود می آید. همانطور که می دانید در خانم ها، ناخن یکی از موارد زیبایی محسوب می گردد.

مطالب مرتبط:

فواید ترک سیگار

راه های ترک سیگار

ایجاد شدن لکه های پیری

لکه های پیری در اصل همان لکه هایی بوده که در برخی از افراد به شکل لکه هایی به رنگ تیره بر روی دست و صورت ظاهر می گردند. اگر چه اغلب افراد بر این باور می باشند که تنها افرادی که مدت زیادی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند دچار این مشکل می شوند؛ با این حال اما پژوهشگران ثابت نموده اند که افراد سیگاری در مقایسه با دیگر افراد به احتمال بیشتری به این بیماری دچار گردند.

ایجاد-شدن-لکه-های-پیری

زیاد شدن احتمال ریزش مو

بدیهی است که در هردو جنس، پس از گذشت زمان و بالا رفتن سن، موی سر نازک تر شده و به دلایل گوناگونی برخی از افراد به طاسی سر دچار می شوند؛ با این حال اما تحقیقات ثابت نموده اند که سیگار کشیدن قادر است سبب ریزش مو گردد. در حقیقت دود سیگار و نیکوتینی که داخل آن وجود دارد؛ دشمن اصلی مو بوده که سبب ضعیف شدگی فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو می شود. البته گفتنی است نیکوتین سیگار قادر است با ضعیف نمودن فشار خون و آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، به صورت غیر مستقیمی سبب ریزش مو در جوانی گردد.

چروک شدگی پوست اطراف چشم

تمامی افراد خواسته یا ناخواسته بالاخره دچار چروک شدگی گوشه چشم می شوند؛ با این حال اما سیگار کشیدن سبب ایجاد شدن زود هنگام این موضوع می گردد. در واقع چروک شدن پوست گوشه ی چشم دارای دو دلیل است. نخست آنکه دود سیگار گرم بوده و این گرما سبب ایجاد شدن چروک بر روی پوست می گردد.

دلیل دوم هم اینکه موقع سیگار کشیدن، به منظور اینکه دود سیگار به درون چشم نرود و چشم را نسوزاند؛ افراد سیگاری مجبورند با ریز نمودن چشم های خود، از این عمل جلوگیری نموده و همین عمل هم سبب چروک شدگی پوست اطراف چشم می گردد.

مطلب مرتبط:

عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

سیگار و سیاهی اطراف چشم

گفتنی است آن دسته افرادی که سیگار می کشند؛ عموما دور چشمانشان سیاه می شود چراکه خواب شبانه روزی این فراد به هم خورده است. تحقیقات ثابت نموده اند که افراد سیگاری در حدود 5 برابر افراد غیر سیگاری، از بی خوابی گله مند هستند و حتی پس از خواب شبانه کافی نیز خستگی آنان رفع نمی گردد و اینگونه افراد به موجب رفع نشدن خواب شبانه شان، زیر چشمانشان گود و دورش سیاه می گردد.

سیگار-و-سیاهی-اطراف-چشم

در عین حال در ابتدای دوره درمان و ترک، این امکان وجود دارد تا سیاهی دور چشم فرد، بدتر بشود چراکه فرد موقع سیگار کشیدن به موجب فراهم نشدن نیکوتین مورد احتیاجش، ریتم خواب شبانه روزی اش به هم می ریزد و سبب تشدید شدن سیاهی دور چشم می گردد.

با این حال اما پس از مدتی و موقعی که ترک سیگار دائمی و ثابت شد؛ این سیاهی های دور چشم به تدریج ناپدید و رفع می گردند و فرد به زیبایی نخستین چهره خود دست می یابد. از زاویه دیگر نیز برخی از افراد که به خشکی چشم یا برخی از آلرژی های خاص مبتلا می باشند؛ دود سیگار سبب ناراحتی و قرمزی چشمان آنان شده که این موضوع نیز  با ترک سیگار از بین می رود.

در آخر لازم به ذکر است با ترک سیگار بی شک چهره شما زیباتر و جوان تر خواهد شد. موقعی که سیگار را ترک می نمایید؛ جریان خون بدن افزایش یافته و مواد مغذی و مورد نیاز سلول های بدن، راحت تر مهیا می گردند.

مطلب مرتبط:

موثر ترین مراحل ترک سیگار

کلام آخر

ما در این مطلب بالا به همراه علیرضا نیکنام به بررسی موضوعاتی مانند شاخص ترین عوارضات سیگار بر ناحیه صورت مانند آسیب دیدگی لثه و دندان ها، چروک شدگی پوست دور دهان، از بین رفتن زیبایی انگشتان، ایجاد شدن لکه های پیری، زیاد شدن احتمال ریزش مو، چروک شدگی پوست اطراف چشم، سیگار و سیاهی اطراف چشم پرداختیم تا شما به خوبی و به کامل ترین حالت ممکن به عوارضات سیگار بر ناحیه صورت پی برده باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

2 یک نظر

  1. شهرام روزبه پاسخ

    باسلام و ادب،
    بسیار بهره بردم. پزشکی هستم که از منابع مختلف برای درک مفید و عمیق اختلالات دوقطبی خوانده ام. هیچکدام به این اندازه دقیق، کوتاه و واضح ننوشته بودند. پیشنهاد میکنم یک چند نکته در مورد پیشگیری هم بنویسید. با سپاس هنرپیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.