اعتیاد در لغت به معنای عادت و وابستگی بیش از حد به یک ماده، فعل، رفتار، افکار و یا هر چیز دیگری است که زندگی و حال و ۀینده فرد را تحت تاثیر قرار داده و بدون وجود آن ماده، رفتار، افکار و یا هر چیزی که فرد به آن معتاد شده است زندگی غیر قابل ادامه دادن است.

اعتیاد در جوامع امروزی برخلاف گذشته تنها عادت به مصرف و وابستگی بیش از حد به مواد مخدر و محرک ها گفته نمی شود بلکه امروزه با افزایش روند پیشرفت علم،  فناوری و تکنولوژی و به نوعی باز شدن راه پیشرفت به ناممکن ترین روش های ممکن جنبه ها و زمینه های اعتیاد به شدت در حال افزایش هستند.

به گونه ای که امروزه تنها اعتیاد به مواد مخدر و محرک های عصبی تنها جزو جنبه های اعتیاد محسوب نمی شوند بلکه اعتیاد بنابه تعریف آن به هر نوع وابستگی و عادت شدید به هر چیزی گفته می شود و بر اساس آن امروزه می توان گفت 90 درصد افراد جوامع معتاد محسوب می شوند.

اعتیاد به سیگار

سیگار محصولی است که اولین بار توسط جریان اکتشافات کریستف کلمب در قاره آفریقا کشف شد که توسط بومیان سرخ پوشت توسط برخی مواد اولیه مصرف می شدند که بعد ها در طول سال های 1500 تا 1600 میلادی در آمریکا و اروپا مصرف آن رواج افت به گونه ای رفته رفته مصرف سیگار قبل از مشاهده شدن عوارض و نتایج دلخراش آن به یک عادت در بین افراد جوامع مختلف تبدیل شده بود.

اعتیاد-به-سیگار-چگونه-است؟

امروزه نیز مصرف سیگار در تمامی جوامع بسیاری از افراد را با هر سنی می توان درگیر خود بکند به گونه ای که به بسیاری افراد از روی آگاهی به سمت مصرف سیگار و برخی از روی عدم آگاهی از عوارضو نتایج ناخوشایند آن در زندگی و آینده خود به سمت مصرف سیگار کشیده می شوند.

افراد امروزه به دلیل برخی تبلیغات نا متعارف و توصیه های غلط از سوی دیگر افراد ویا تحت تاثیر بسیاری فشار های اجتماعی، خانوادگی و… به مصرف سیگار روی می آورند که بسیاری از افراد بعد از مشاهده و درک نتایج ناخوشایند مصرف سیگار به دلیل اعتیاد به این محصول نمی توانند در مقابل درخواست بدن و مغر برای مصرف سیگار مقاومت کنند.

از جمله تبلیغات نامتعارف، فرهنگ سازی های اشتباه و توصیه های برخی افراد به مصرف سیگار می توان به تولید انواع سیگار ها در طرح ها و مدل های متنوع توسط برند های پرقدرت تولید کننده سیگار، ترویج احساس های ناموجود و یا کمبود شده در افراد بوسیله برخی تصاویر، فیل ها و سریال ها، و… اشاره کرد که در این مورد می توان گفت عمل به خواسته های این تبلیغات و برند های مختلف تولید کننده سیگار هیچ سودی برای افراد مورد هدف نداشته و ندارد.

ترک سیگار

در مورد اعتیاد به مواد مخدر از جمله سیگار می توان گفت که بهترین، اولین و مهم ترین توصیه ای که می توان کرد این است که ترک سیگار مفید ترین اقدام برای خود و اطرافیان فرد سیگاری است چرا که این حرف چیزی مانند شعار نیست بلکه هر لحظه ای که با مصرف سیگار برای این گونه افراد می گذرد می تواند عواقب و نتایج جبران ناپذیری در مورد انواع زمینه های زندگی مانند اعمال، رفتار، افکار، ایده ها، رشد و توسعه فردی و… داشته باشد.

امروزه بیشتر افراد با علم به این مسئله که اعتیاد به سیگار عملی مفید و خوشایند برای هر جنبه از زندگی خود و اطرافیان نیست به مصرف این محصول می پردازند که البته می توان گفت اراده ای بر روی این تصمیم ندارند چرا که از اصلی ترین مضرات مصرف سیگار اختلال در قدرت تصمیم گیری و قرار دادن سیگار به عنوان مرکز توچه رفتار و اعمال فرد است.

اما تنها به جرئت می توان گفت کوچک ترین تصمیم جدی، اراده ای کوچک و کمی پشتکار می تواند این غول و اولین پله اعتیاد را در هم شکند و تنها، اقدام و برداشتن اولین قدم کافیست چرا که با دور تر شدن حتی یک روز از مصرف سیگار شاهد بازدهی و گسترده شدن محدوده تفکر و تعقل مغز و رفتارتان می شوید.

راه-های-ترک-سیگار

راه های ترک سیگار

از دیرباز تا به حال از سوی متخصصان، پژوهشگران و محققان فعال در این زمینه روش ها، متد ها و راه های بسیاری برای ترک سیگار توسط افراد سیگاری توصیه شده است به گونه ای که با در نظر گرفتن انواع شخصیت ها، نوع خلق و خو، تیپ شخصیتی و همه موارد مربوط به تک تک افراد هزاران هزار روش و راه حل برای ترک سیگار وجود دارد که با اراده و اقدام اولیه تمامی این روش ها و متد ها در ترک سیگار کاربرد و تاثیر فراوانی دارند که در ترک سیگار از سوی افراد سیگاری کمک شایانی می کنند.

اما با در نظر گرفتن کلی افراد سیگاری روش ها، متد ها و راه حل های جامع ترین برای ترک سیگار وجود دارند که می توان برای ترک سریع و موثر ترک سیگار برای همیشه توصیه و پیشنهاد کرد که با انجام تمامی یا برخی از این روش ها می توان سیگار را به عنوان یک زائده از زندگی بیرون انداخت که در ادامه به بررسی جامع و کامل روش ترک ارائه شده از سوی برخی افرد یعنی ترک سیگار با نمک می پردازیم.

تر ک سیگار با نمک

همانطور که در مطالب بالا گفته شد روش ها، متد ها و راه های مختلف و تاثیر گذاری برای ترک سیگار از متخصصان، محققان، پژوهشگران و پزشکان معالج فعال در این زمینه و برخی توصیه های تجربی از سوی افراد موفق به ترک سیگار توصیه شده است که هر کدام بر اساس شخصیت، خلق و خو و تیپ شخصیتی مزایا و معایبی دارند که ما در بالا به ارائه جامعه ترین و کل ترین روش ها و توصیه ها در مورد ترک سیگار پرداختیم.

اما در حال حاظر بحث ها و مسائلی با عنوان ترک سیگار به وسیله و مصرف نمک ارائه شده اند که ذهن و افکار بسیاری از افراد در تلاش برای ترک سیگار به منظور سریع ترین راه ترک سیگار را مخدوش کرده اند.

ترک-سیگار-با-نمک

باید در مورد این نظریه و عنوان گفت که تا به حال پس تحقیقات و پژوهشات بسیار انجام شده در این زمینه هیچ دلیل علمی برای ترک سیگار بوسیله مصرف نمک یافت و کشف نشده است چرا که این ادعا با عنوان مصرف کمی نمک با نوک زبان در هنگام درخواست ذهن و بدن به مصرف سیگار بیان شده است.

در ادامه بررسی این ادعا توسط یکی از کاربران فضای مجازی می توان گفت از لحاظ علمی و پزشکی هیچ دلیل و ربط قانع کننده ای در بین مصرف نیکوتین و نمک وجود ندارد چرا که افرادی که از میزان نمک زیاد در غذاهایشان استفاده می کنند یا افرادی که سدیم خونشان از حد طبیعی بالاست هیچگاه در معرض اعتیاد به سیگار قرار نمی گیرند که این فرضیه را رد می کند.

در مورد دوم بررسی این ادعا می توان گفت ترک سیگار به وسیله مصرف نمک در هنگام درخواست ذهن و بدن به مصرف سیگار اگر از روی تغیر عادت باشد در این صورت بهترین و اولین گزینه پیشنهادی برای تغیر عادت مصرف سیگار نوشیدن آب است که از فوایدی از جمله افزایش سرعتدفع سموم از بدن برخوردار است.

مطالب مرتبط:

آیا سیگار اعتیاد آور است؟

تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی

فواید ترک سیگار

عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

راه های ترک سیگار

موثر ترین مراحل ترک سیگار

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه علیرضا نیکنام به بررسی موضوعاتی مانند اعتیاد، اعتیاد به سیگار، راه های ترک سیگا و ترک سیگار با نمک پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود بهترین و کامل ترین پاسخ ها را یافته باشید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

1 یک نظر

  1. روح الله عبادی پاسخ

    سایت کاملی دارین. همیشه درگیر معنی طرحواره درمانی و انواع طرحواره ها بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *