فواید یوگا برای خواب

هنگامی که مردم به یوگا فکر می کنند، اغلب به سلام های خورشیدی انرژی زا و ژست های چالش برانگیز فکر می کنند که قلب شما را به تپش می اندازد. اما به دلایل زیادی، یوگا در واقع برای کاهش سطح استرس پس از یک روز پرمشغله فوق العاده است. دلیل آن این است که یوگا قبل از خواب نه تنها بدن شما را آرام می کند بلکه ذهن شما را نیز آرام می کند.

یوگا با ایجاد تمرکز به شما برای ماندن در لحظه حال، و تمرین‌ تنفس عمیق و آرام، آگاهی بدنی و سایر موارد مهم کمک می کند. با تمرین یوگا قبل از خواب، می توانید به چندین مزیت دست پیدا کنید که بدن، ذهن و روح شما را شاداب می کند. در این مطلب از علیرضا نیکنام به برسی فواید کلی یوگا برای سلامت خواب می پردازیم.

فواید یوگا

چند دلیل اصلی و مهم برای تمرین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه یوگا  قبل از خواب وجود دارد. با تمرین اختصاصی و منظم، می توانید مزایای یوگا پی ببرید.  با طولانی‌ تر و عمیق ‌تر کردن تمرین یوگا می توانید به فواید این ورزش در زندگی خود پی ببرید.

  • اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد

یوگا ابزارهای زیادی برای کمک به کاهش استرس، نگرانی و اضطراب ارائه می دهد. گنجاندن تنفس عمیق و مدیتیشن در تمرین شبانه یوگا شما را تشویق به آرامش می کند و به شما اجازه می دهد تا در طول شب بخوابید، صرف نظر از اینکه برنامه روزانه شما چقدر استرس زا باشد.

چندین تمرین تنفس یوگای آرام‌ بخش وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد قبل از خواب استراحت کنید. اگر با افکار مختلف و یا اضطراب از خواب بیدار می شوید، می توانید یک یا دو پرانایاما را در رختخواب خود تمرین کنید تا به شما کمک کند بهتر بخوابید.

  • به ایجاد یک روال قبل از خواب کمک می کند

داشتن خواب خوب برای یک استراحت خوب شبانه ضروری است. خواب خوب ، خواب خوب تمرکز و سلامت جسمی شما را  تقویت می کند. یک جلسه حالت‌های آرام‌ بخش و تنفس عمیق آهسته در پایان روز به بدن شما این سیگنال را می‌فرستد که زمان استراحت برای شب فرا رسیده است که این موضوع به شما کمک می ‌کند تا راحت ‌تر به خواب بروید.  برای بهترین نتیجه، بعد از انجام چند تمرین یوگا مستقیم به سمت تشک خواب بروید.

فواید یوگا

  • گردش خون را بهبود می بخشد

انجام چند کشش آرام و تنفس آگاهانه قبل از خواب گردش خون را بهبود می بخشد ، انجام یوگا  فشار خون را کاهش می دهد، این امر به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند و در آخر سطح انرژی شما را متعادل می کند. گردش خون سالم همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، بدن را سم زدایی می کند و بازسازی سلولی را تشویق می کند.

  • کاهش وزن را تشویق می کند

می دانیم که ورزش روزانه به کاهش وزن و حفظ تیپ بدنی سالم کمک می کند. تمرین حرکات یوگا تقویت کننده ، متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد تا کالری بیشتری در هنگام خواب بسوزانید. وزن متعادل  سوزش سر دل را کاهش می دهد و مشکلات گوارشی را کاهش می دهد و سلامت قلب را بهبود می بخشد . همه این موارد باعث می شود تا شما خوابی آرام و دلپذیر داشته باشید.

  • درد عضلات و درد مفاصل را تسکین می دهد

کشش عمیق آهسته قبل از خواب، تنش عضلانی، درد مفاصل و درد های شبانه را تسکین می دهد. بسیاری از افراد پس از یک روز سخت در محل کار، بدن درد را تجربه می کنند، به خصوص افرادی که روی پاهای خود کار می کنند یا زیاد پشت میز می نشینند. اگر بدن شما احساس درد و ناراحتی کند، به سختی به خواب می روید. حرکات آرام یوگا یکی از بهترین روش ها برای کاهش درد و تنش است تا خوابی آرام داشته باشید.

  • بی خوابی را کاهش می دهد

با تمام تاکیدی که بر آرامش و تمرکز دارد، به راحتی می توان دید که چگونه یک روال منظم یوگا به شما کمک می کند تا عاداتی آرام بسازید که به شما امکان می دهد به طور منظم بخوابید. خواب عمیق و آرام، به لطف گردش خون خوب و عادات خواب خوب در روال منظم، سلامت شما و کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد. سبک زندگی یوگا و مدیتیشن منظم بیشتر به کاهش بی خوابی و بهبود خواب کمک می کند.

درست مانند برخی از حرکات یوگا که بهترین عملکرد را برای افزایش انرژی شما در صبح دارند، برخی از آنها نیز به طور طبیعی برای آرامش بدن و ذهن شما طراحی شده اند که آن ها را برای یوگا قبل از خواب ایده آل می کند. وضعیت‌های آرامش ‌بخش، مانند خم شدن به جلو، حالت‌های ترمیمی و تمرین هایی که به شما کمک می ‌کنند نفس عمیق بکشید، بهترین هستند. تمرین های یوگا به شما کمک می‌ کند سریع ‌تر بخوابید، عمیق ‌تر بخوابید و احساس آرامش بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.

فواید یوگا

از جمله چند نمونه تمرین های یوگا قبل از خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خم به جلو نشسته
  • ژست کودک
  • زاویه محدود به پشت
  • پیچش ستون فقرات

معایب یوگا در شب

نگرانی زیادی برای تمرین یوگا قبل از خواب وجود ندارد، به شرطی که با خیال راحت و آگاهانه تمرین کنید. اگر برخی از حرکات یوگا ذهن یا بدن شما را بیش از حد تحریک می کند و کیفیت خواب شما را مختل می کند، تمرین ها را به  حداقل برسانید. تا بتوانید از تاثیرات یوگا در شب بهره مند شوید.

تنفس، حرکات کششی و یوگای آرامش‌بخش در شب فواید شگفت‌انگیزی دارد ، از همه مهم‌ تر، یوگا به شما کمک می‌ کند تا استرس خود را کاهش دهید و پس از یک روز پرمشغله طولانی آرام شوید. چند دقیقه یوگا یکی از بهترین چیزهایی است که به بدن و ذهن شما کمک می کند تا برای استراحت شبانه خوب آماده شوند.

فواید یوگا

مطالب مرتبط

کنترل استرس چیست؟

تکنیک تمرکز

کنترل استرس

کلام آخر

ما در این مطلب از علیرضا نیکنام به برسی موضوع فواید یوگت برای خواب و … پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت علیرضا نیکنام همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.