چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است

چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟

مشاوره قبل از ازدواج تا چه حد می تواند به ما کمک کند؟ چرا داشتن مشاور ازدواج و مشورت با او ضروری است؟ همه این سوالات زمانی مطرح می شود که افراد در مرحله ازدواج هستند و توسط روانشناس و متخصص ازدواج به آن ها مشاوره ارائه می شود.

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب یکی از مهم ترین تصمیماتی است که اکثر افراد حداقل یک بار می گیرند. زیرا زمانی که فرد ازدواج می کند، تمام اهداف زندگی، روابط اجتماعی و خانوادگی فرد تحت الشعاع قرار می گیرد و دستخوش تغییر می شود.

افرادی که قرار است این تصمیم بزرگ را بگیرند دچار استرس و اضطراب می شوند که می تواند فرد را از گرفتن بهترین و صحیح ترین تصمیم باز دارد.

چرا می گویند قبل از ازدواج مشاوره کنید؟

همه خانواده ها معتقدند در ازدواج نباید عجله کرد، زیرا در انتخاب همسر برای ازدواج باید مطالعه و معیار های واقعی در نظر گرفته شود. به همین دلیل مراجعه به مشاور پیش از ازدواج که اطلاعات و تخصص کافی در امور خانواده داشته باشد بسیار مهم است.

اگر ازدواج شما نزدیک است و در مرحله انتخاب هستید، بهتر است به دفاتر مشاوره ازدواج مراجعه کنید. کارشناسان به همه افرادی که در شرف ازدواج هستند توصیه می کنند قبل از ازدواج با افراد متخصص مشورت کنند.

از بهترین مشاوران ازدواج می توان به آقای علیرضا نیکنام اشاره کرد که پرونده های بسیار موفقی در زمینه های ازدواج و طلاق و … دارد. یقینا زندگی مشترک آغاز فصل جدیدی از زندگی و مانند تولد دوباره است، به شرطی که توانایی ها و مهارت های ویژه و سازنده در تفکر، بینش و عمل انسان قابل توجه باشد.

3 دلیل مهم برای مشاوره قبل از ازدواج

3 دلیل مهم برای مشاوره قبل از ازدواج

همه خانواده ها معتقدند که نباید در زمان ازدواج عجله کند، زیرا هنگام انتخاب همسر برای ازدواج، شما باید مطالعه و معیار های حاضر را در نظر بگیرید. به همین دلیل، بسیار مهم است که با یک مشاور زبده و حرفه ای مشورت کنید که اطلاعات و تجربه کافی در زمینه های خانوادگی داشته باشد.

اگر عروسی شما در حال انجام باشد و شما در حال انتخاب هستید، بهتر است به مشاوره در مورد ازدواج بپردازید. کارشناسان توصیه می کنند همه افرادی که در حال ازدواج هستند، قبل از عروسی با متخصصان مشورت کنند. البته، ازدواج مانند یک محل اقامت مشترک، آغاز یک سر جدید زندگی است و مه باید با دقت و آشنایی بیشتری انجام بگیرد تا در آینده زندگی خیلی بهتری داشته باشند.

یکی از مهم ترین دلایل مشاوره ازدواج، مدیریت استرس است که قبل از تصمیم گیری مهم مانند یک ازدواج شدت می گیرد.

مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا با خواسته ها و اهداف خود با یکدیگر صحبت کرده و به اشتراک بگذارید و از شما می خواهد که با توجه به ازدواج بدون هیچ گونه سانسور و محدودیت  با شریک زندگی آینده خود به اشتراک بگذارید.

هنگامی که مشاور به نظرات و اهداف یک زن و شوهر بدون هیچ گونه محدودیتی گوش می دهد، او می تواند به آن ها کمک کند تا به اهداف و خواسته های یکدیگر نزدیک شوند و بهتر و دقیق تر انتظارات و خواسته های یکدیگر را یاد بگیرند.

تاثیر واقعی ازدواج برای آینده (رویا ها و آرزو ها ممنوعه)

قبل از ازدواج، هر کس در یک رویا زندگی می کند که به نظر می رسد که پس از آن هیچ مشکلی وجود ندارد و همه چیز به بهترین نحو و شکل صورت خواهد گرفت. اما باید به یاد داشته باشید که این گونه نیست، مشاوره ازدواج به شما کمک خواهد کرد که از تمام طرز فکر های خود خلاص شوید و به ازدواج به شکل دیگری نگاه کنید.

به همین دلیل است که مشاوران ازدواج برای شما و خانواده جدید تان برنامه ای تنظیم می کنند و در مورد اهداف ازدواج و زمان رسیدن به هر یک از آن اهداف می پرسند تا بتوانید خواسته های یکدیگر را بهتر درک کنید.

روند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است ؟

روند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است ؟

مشاوره قبل از ازدواج در قالب چند جلسه انجام می شود. در برخی از این جلسات زوجین به صورت انفرادی و در برخی جلسات به صورت زوج و در کنار هم شرکت می کنند.

در این جلسات مشاور سعی می کند زیرساخت های شخصیتی زوجین را بیابد که در برخی موارد از تست های مختلفی مانند تست mmpi و تست های دیگر استفاده می کند. این تست ها برای شناخت بیشتر شخصیت طرفین انجام می شود که بهتر است قبل از ازدواج و حتی در دوران خواستگاری انجام شود.

بیشتر بخوانید: چطور شوهرم را دیوانه خودم کنم؟

پس از انجام آزمون، مشاور پاسخ های این تست ها را به دقت بررسی و تجزیه و تحلیل می کند و به طرفین ویژگی های شخصیتی مانند: برون گرایی یا درون گرایی، میزان توافق، میزان وظیفه شناسی را آگاه می کند و شما را از تفاوت هایی که ممکن است رخ دهد آگاه می کند. تمام مشکلات و اختلاف نظر های طرفین را که در آینده ممکن است اتفاق بیوفتد به هم دیگر اطلاع می دهد و راهکار هایی برای به حداقل رساندن این تفاوت ها ارائه خواهد کرد.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است ؟

به طور کلی مشاوره قبل از ازدواج از بروز اختلافات بزرگ و جدی در آینده جلوگیری می کند و احتمال طلاق را در زندگی مشترک و آینده زوجین تا جایی که می توان آن را کاهش داد کاهش می دهد. به همین دلیل است که مشاور ازدواج بسیار مهم و از اهمیت بسیار بالایی برای داشتن زندگی عالی دارد.

مشاوره قبل از ازدواج در چند جلسه مختلف برای زوجین تجویز و انجام می شود. اما بسته به تفاوت ها و ویژگی های شخصیتی افراد و مشکلاتی که ممکن است در آینده زوجین را درگیر کند، تعداد آن بین 5 تا 10 جلسه متغیر است. البته ممکن است برخی از زوج ها به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

چه زمانی باید به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنیم ؟

ازدواج در زندگی افراد بسیار مهم است. مقوله ازدواج زندگی آینده انسان را شکل می دهد و در زندگی هر دو طرف تاثیر زیادی دارد. پس باید در انتخاب خود بسیار دقت کنید و در زمان مناسب به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج به دست آوردن شناخت دقیق از شخصیت طرف مقابل است. بنابراین زمان مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم است. بهترین زمان برای مراجعه به مشاور بعد از خواستگاری و آشنایی با یکدیگر است.

چون اگر زود تر یعنی بلافاصله بعد از صحبت به مشاوره مراجعه کنید اشکال دارد و اگر دیر تر بعد از آشنایی کامل یا بعد از مراسم نامزدی به مشاور ازدواج مراجعه کنید به دلیل وابستگی و روابط عاطفی ممکن در صورت داشتن مشکل بین طرفین نتوانند رابطه خود را تمام کنند و یا زوجین نمی توانند از جلسات مشاوره و گفتگو های مشاوره استفاده کنند.

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود ؟

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود ؟

با شرکت در مشاوره قبل از ازدواج، ابتدا آمادگی زوجین برای این تصمیم مهم بررسی می شود. آیا این فرد آماده ازدواج است یا نه، ترس از ازدواج در زوجین وجود دارد یا خیر و ..

مشاور سپس به بررسی ویژگی های شخصیتی طرفین و اختلافات بین زوجین می پردازد و طرفین را از این اختلافات آگاه می کند و در نهایت نحوه برخورد با این مشکلات و اختلافات را به زوجین آموزش می دهد تا از بروز مشکلات حاد و جدی در آینده جلوگیری شود.

در این بخش سعی می کنیم شما را با برخی از این تفاوت های احتمالی بین جفت ها آشنا کنیم:

 1. تفاوت در ویژگی های شخصیتی

ویژگی های شخصیتی و رفتاری زیادی وجود دارد که می تواند تاثیر مستقیمی بر زندگی مشترک زوج ها داشته باشد. برخی از این ویژگی های شخصیتی باید در هر دو طرف یکسان باشد تا طرفین بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند و زندگی خوبی داشته باشند. اما وجود برخی تفاوت های شخصیتی باعث بروز مشکلات جدی مانند طلاق عاطفی و … در زندگی بعدی زوجین می شود.

به عنوان مثال: یک طرف برون گرا و طرف دیگر درون گرا یا طرفین به چیزی که خیلی آراسته و تمیز است اولویت زیادی می دهند و برای دیگری نظم و نظافت چندان برایش مهم نیست و یا ممکن است یکی از طرفین کم تر پس انداز کند و در زندگی کم تر خرج کند، در حالی که دیگری ممکن است اسراف کند.

این تفاوت در ویژگی های شخصیتی می تواند منجر به مشکلات جدی شود و حتی ممکن است طرفین را از شروع زندگی مشترک باز دارد. بررسی ویژگی های شخصیتی یکی از نکات مهمی است که باید در مشاوره قبل از ازدواج به دقت مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: چرا شوهرم خیانت می کند؟

 1. بررسی تفاوت طبقاتی در مشاوره قبل از ازدواج

اختلاف طبقاتی یکی از موضوعات مهم در ازدواج است و در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. طبقه اجتماعی احزاب با توجه به شغل و درآمد طرفین بررسی می شود. مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که هر چه اختلاف طبقاتی طرفین در زمان ازدواج کم تر باشد، زوج ها زندگی موفق تری را تجربه خواهند کرد.

اختلاف قد در ازدواج

 1. اختلاف قد در ازدواج

تفاوت قد سلیقه ای است اما در ایران خیلی ها معتقدند که قد مرد باید از زن بلند تر باشد و یا زن و مرد باید یک قد باشند یا زن باید از مرد بلند تر باشد. این که بین زن و مرد اختلاف قد وجود داشته باشد یا نه برای هر شخص نسبت سلیقه خود متفاوت است. این می تواند برای برخی افراد مشکلاتی را در زندگی زن و شوهر ایجاد کند. مشاور سعی می کند در آینده راه حل های حل این گونه مشکلات را به شما آموزش دهد.

 1. تفاوت سطح تحصیلات

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی زوج های پس از ازدواج، زوج هایی که دارای سطح تحصیلات یکسان یا مشابه هستند، کم تر دچار اختلافات زناشویی می شوند و احتمال طلاق در چنین زوجی کم است.

بنابراین می توان گفت بررسی تفاوت سطح تحصیلات یکی از موضوعات مهم است. اگر اختلاف سطح تحصیلات طرفین زیاد باشد ممکن است در زندگی آینده مشکلاتی برای زوجین پیش بیاید که مشاور سعی می کند این مشکلات را به طرفین اطلاع دهد و راه حل این مشکلات را به زوجین آموزش دهد.

 1. تفاوت در عقاید دینی

هرکسی اعتقادات مذهبی خودش را دارد. به طور کلی افرادی که با عقاید مذهبی مشابه ازدواج کرده اند نسبت به زوج هایی با عقاید مذهبی متفاوت دارند، زندگی موفق تری داشته اند. گاهی ممکن است طرفین اعتقادات مذهبی یکسانی نداشته باشند و اختلافات و مشکلاتی جزئی با یکدیگر داشته باشند که مشاور سعی می کند به طرفین یاد دهد که به عقاید یکدیگر احترام بگذارند تا در زندگی مشترک آینده دچار مشکل جدی نشوند.

اما گاهی اختلافات آن قدر زیاد می شود که ممکن است اختلافات بسیار جدی و مهمی زندگی آینده طرفین را تهدید کند و حتی خانواده طرفین را تحت الشعاع قرار دهد. در صورت بروز چنین اختلافاتی، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

درباره “چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟” بیشتر بخوانید:

6 یک نظر

 1. بهروز میر پاسخ

  سلام .من چندین بار از نامزدی تا الان که 14سال از ازدواجمون میگذره از خانمم خیانت دیدم ویک مورد هم قطعی به رابطه جنسی منجر شده .الان ازش به شدت تنفر دارم وناراحتم وطی پنج سال اخیر درگیریم با هم ومن تنها که میشم به کاراش که فکر میکنم عصبی خشمگین وافسرده میشم .آیا راه حلی هست که من به آرامش برسم به خاطر پسرم تا الان تحمل کردم ولی هیچ آینده ای نمیتونم واسه زندگیم متصور بشم.ممنون

 2. ابوالقاسم مرادی پاسخ

  بسیار ممنونم از شما مجموعه بیشتر از یک نفر که همچین فرصت آموزش این جور مباحث را فراهم کرده اید و از این که خروجی رسالتتون برای مردم هست نه علیه مردم؛ همچنین بسیار ممنونم از استاد بزرگوار این دوره جناب آقای مجید عابدی که بسیار عالی دوره را برگزار کردن و از مطالبشون استفاده کردم. به نظر بنده با توجه به اهمیت ویژه ای که این دوره خصوصا در کشور ما داره، این دوره را باید در هر مقطع تحصیلی به عنوان درس اصلی قرار بدن که دانش جویان طبق تفکر سیستمی در جایگاه خودشون دیدی متفاوت و موثر تری داشته باشند تا با رعایت آن دنیا را جای بهتری برای همه کنن در غیر اینصورت خیلی ها با اقدامات غیر سیستمیشون توهم این رو دارند که دنیا را برای خودشون بهتر می کنن اما غافلند که داستان چیز دیگه ایه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *