علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد

ویژگی های ضروری یک رابطه عالی و سالم چیست؟ مهارت های ارتباطی و حل تعارض مطمئناً در بالای لیست قرار دارند. اما مهارت ها و رازهای ساده دیگری نیز وجود دارد که رابطه شما را سالم و شکوفا می کند  و به شما در داشتن یک رابطه بسیار فوق العاده کمک می کند ، در این مطلب از علیرضا نیکنام با ما همراه باشید تا شما را با راز های داشتن یک رابطه سالم آشنا کنیم.

راز های داشتن یک رابطه سالم

روابط سالم باعث افزایش شادی ما، بهبود سلامت و کاهش استرس می شود. مطالعات نشان می دهد که افراد دارای روابط سالم شادی بیشتری دارند و استرس کمتری دارند. راه های اساسی برای سالم سازی روابط وجود دارد، حتی اگر هر رابطه متفاوت باشد. در ادمه شما را با چند راز داشتن یک رابطه سالم آشنا می کنیم.

  • سعی کنید اسرار خود را به اشتراک بگذارید

بهترین روابط شامل دوستانی است که با همدیگر صادق هستند. آن ها از به اشتراک گذاشتن بخش هایی از خود با شریک زندگی خود ترسی ندارند. بهتر است بدانید برای به اشتراک گذاشتن اسرار با یکدیگر یک احساس قوی از امنیت و اعتماد لازم است.  رازهایی که بزرگترین علایق، آرزوها، رویاها و ناامیدی های شما را آشکار می کند.

آسیب پذیر بودن صمیمیت را افزایش می دهد و پیوند رابطه را تقویت می کند. به یکدیگر احترام بگذارید و مکانی امن برای شریک زندگی خود باشید تا اسرار خود را با شما به اشتراک بگذارد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه کلیک کنید.

راز های داشتن یک رابطه سالم

  • علایق مشترک را پرورش دهید

گذراندن زمان با کیفیت با هم بسیار مهم است. این زمان می تواند با دوستان، صرف غذا، شرکت در یک رویداد ورزشی یا تماشای یک فیلم مورد علاقه باشد. به خاط داشته باشید با هم بودن و انجام کاری که هر دو از آن لذت می برید، رابطه قوی تری ایجاد می کند. در پرورش علایق مشترک خلاق باشید.

در مورد سرگرمی ها و علایق همسرتان پرس و جو کنید. برای یادگیری چیزهای جدید آماده باشید و در مورد فعالیت ها و علایق مشترک با یکدیگر نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

  • علایق شخصی خود را دنبال کنید

به همان اندازه که گذراندن زمان با  یکدیگر بسیار خوب است، به همان اندازه مهم است که به همسرتان زمان بدهید تا به طور مستقل کاری را انجام دهد که از آن لذت می برد. به سرگرمی های فراموش شده خود فکر کنید و در کارهای شخصی که احساسات و هدایای منحصر به فرد شما را آزاد می کند، غوطه ور شوید.

چه نواختن یک آلت موسیقی باشد، چه شیرینی پزی و اشپزی و حتی دورهمی دوستانه ،  به خود فرصت دهید تا از زندگی جدا از همسرتان لذت ببرید. این گونه می توانید زندگی را از حالت یکنواختی به حالت لذت بخش تبدیل کنید.

  • حمایت خود را نشان دهید

اعمال و کلماتی که نشان دهنده حمایت از یکدیگر هستند، کلیدهای یک رابطه عالی هستند. راه هایی بیابید که احترام خود را نسبت به یکدیگر تأیید کنید. به شریک زندگی خود  یادآوری کنید که او یک همسر و معشوقه و یا … فوق العاده است . او را با تعارف، کلمات محبت آمیز که اغلب فرض می شود و گفته نمی شود تجلیل کنید.

وقتی طرف مقابل شکست می خورد یا به سادگی احساس ناراحتی یا ناامنی می کند، تشویق شما فرصتی است تا با نشان دادن حمایت صمیمانه خود، او را حمایت کنید و به وی قوت قلب دهید.

راز های داشتن یک رابطه سالم

  • رنجش ها را رها کنید

وقتی نمی توانید احساس گناه، پشیمانی و رنجش خود را رها کنید، ممکن است زنجیره ای وجود داشته باشد که شما را به گذشته متصل کند. سعی کنید زود ببخشید و گذشته را فراموش کنید و بیشتر سعی کنید از اشتباهاتی رخ داده اند  درس بگیرید. زندگی در گذشته ای پر درد و رنجش باعث ایجاد باکتری می شود که رشد هر رابطه ای را خفه می کند

انتظارات خود  را واقع بینانه نگه دارید. هیچ کس نمی تواند همان چیزی باشد که ما می خواهیم باشد. روابط سالم به این معناست که افراد را همانطور که هستند بپذیرید و سعی نکنید آنها را تغییر دهید.

  • با یکدیگر صحبت کنید

سعی کنید به حرفای همسر خود گوش دهید حتی اگر از نظر شما چرت و پرت باشد ، صحبت های او را قطع نکنید و برنامه ریزی نکنید. سعی کنید دیدگاه آنها را به طور کامل درک کنید. سوالات خود را بپرسید. نشان دهید که علاقه دارید در مورد تجربیات، احساسات، نظرات و علایق آنها بپرسید.

اطلاعات را به اشتراک بگذارید مطالعات نشان می دهد که به اشتراک گذاری اطلاعات به شروع روابط کمک می کند. به مردم اجازه دهید شما را بدانند، اما خیلی زود با اطلاعات شخصی بیش از حد غرق نشوید.

سعی کنید رفتاری را که از آن ناراحت هستید و از انتقاد و قضاوت اجتناب کنید، به طور واقعی توصیف کنید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره چگونه رابطه خوبی داشته باشیم کلیک کنید.

  • انعطاف پذیر باشید

طبیعی است که از تغییرات احساس ناراحتی کنید. روابط سالم امکان تغییر و رشد را فراهم می کند. از این رو بهتر است انعطاف پذیر باشید  تا زندگی را به کام یکدگیر تلخ نکنید.

  • قابل اعتماد باشید

اگر با کسی برنامه ریزی می کنید، آن را دنبال کنید. اگر مسئولیتی را بر عهده گرفتید، آن را کامل کنید. روابط سالم قابل اعتماد هستند. از اعتماد طرف مقابل سو استفاده نکنید چرا که منجر به سر شکستگی وی خواهید شد .

مسئولیت اشتباهات را بپذیرید. اگر کار اشتباهی انجام داده اید عذرخواهی کنید و سعی کنید غرور خود را در برخی موارد نادیده بگییرید تا بتوانید یک رابطه سالم به دور از جنگ و دعوا و جدایی را تجربه کنید.

راز های داشتن یک رابطه سالم

کلام آخر

ما در این مطلب از علیرضا نیکنام به برسی علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت علیرضا نیکنام همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.