خطرات وسواس فکری

خطرات وسواس فکری

بیماران وسواس فکری معمولا مجبور هستند که کار هایی انجام دهند و یا افکاری داشته باشند که علاقه ای به آنها ندارند ولی می توانند آنها را رها کنند و خود را مجبور می دانند که به ان افکار ها تن دهند وگرنه مغز آنها آشفته خواهد بود ولی هرچقدر که به این افکار بال و چر دهند این افکار در طوی طول مدت زمان شدت بیشتری خواهند گرفت و این وسواس هات شدید تر خواهند شد.

وسواس حالتی از ذهن است که در آن فرد بیش از حد روی چیزی متمرکز می شود تا جایی که اجباری می شود. در حالی که برخی از اشکال وسواس، مانند علاقه به یک سرگرمی یا شغل، می تواند سازنده و مثبت باشد، اشکال دیگر می تواند مخرب و خطرناک باشد. خطرات وسواس می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و بر سلامت روان، سلامت جسمی، روابط و رفاه کلی فرد تأثیر بگذارد. در این مقاله، خطرات مختلف وسواس و نحوه تشخیص و رفع آنها را بررسی خواهیم کرد.

معمولا افرادی که دچار وسواس فکری میشوند خودشان از افکار بی مورد و بدون دلیل خود آگاه هستند و از این اختلال با خبر میشوند ولی نمیتوانند در جلوی آن باایستند. شاید سوال پیش بیاید که این وسواس های فکری قابل درمان هستند یا خیر؟ جوبا شما بله است. خوشبختانه به دلیل اینکه بیمارانی که دچار اختلال وسواس فکری هستند خود آگاهی دارند یعنی خودشان از اختلال باخبر هستند و دوست دارند که این مشکل را رفع کنند کار برای درمانگر کمی آسان تر خواهد شد به دلیل اینکه بیماران با افکار یکباره و اجباری روبرو میشوند و این افکار زندگی آن را مختل میکند و روند طبیعی زندگی را از آنها میگیرد. امروز در علیرضا نیکنام باما همراه باشید تا به خطرات و عوارض وسواس فکری  بپردازیم. با ما همراه باشید.

خطرات وسواس فکری

علائم و نشانه های وسواس فکری

  •         کمال گرایی
  •         شک و تردید
  •         شکل در تصمیم گیری
  •         عجول بودن
  •         احساس گناه بیش از حد
  •         حساس بودن بیش از حد به وقت و زمان
  •         سرزنش بیش از حد خود و دیگران

مطالب مرتبط: چگونه با تغییرات سازگار شویم؟

دلایلی وسواس فکری

ژنتیک:

تحقیقات نشان داده است که عوامل ژنتیکی میتواند بر روی دچار شدن به وسواس های فکری تاثیر گذار باشد و در نسلی انتقال یابد.

مشکلات خودایمنی

بیماری های خودایمنی می تواند سبب دچار شدن به وسواس فگری شود

اعصاب:

محققان دریافته اند که مغز افراد مبتلا به وسواس فکری در بعضی قسمت ها متفاوت است

رفتار و شناخت:

برخی از افراد ممکن است در پی تجربه ترس، دوری یا استرس مثلا شروع کار جدید، پایان یک رابطه یا آغاز یک شغل جدید، وسواس را تجربه کنند که علل رفتاری دارد.

خطرات وسواس فکری

خطرات وسواس سلامت روان

یکی از مهم ترین خطرات وسواس تاثیری است که می تواند بر سلامت روان فرد داشته باشد. وسواس می تواند منجر به اضطراب، افسردگی و سایر مسائل مربوط به سلامت روان شود، زیرا می تواند باعث شود فرد در چرخه ای از افکار و احساسات منفی گرفتار شود. به عنوان مثال، اگر شخصی برای رسیدن به هدف خاصی وسواس داشته باشد، ممکن است آنقدر روی آن متمرکز شود که در صورت عدم موفقیت دچار اضطراب و افسردگی شود.

در برخی موارد، وسواس می‌تواند منجر به مشکلات شدیدتر سلامت روان مانند اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) شود. OCD نوعی اختلال اضطرابی است که با افکار وسواسی و رفتارهای اجباری مشخص می شود. افراد مبتلا به OCD احساس می کنند مجبورند اعمال یا مناسک خاصی را به طور مکرر انجام دهند تا اضطراب خود را از بین ببرند، حتی اگر بدانند اعمالشان غیرمنطقی است. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به OCD است ممکن است احساس کند مجبور است دست های خود را به طور مکرر بشویید تا از میکروب ها جلوگیری کند، حتی اگر دست هایش از قبل تمیز باشند.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *