چگونه فن بیان تاثیر گذاری داشته باشیم؟

چگونه فن بیان تاثیر گذاری داشته باشیم؟

چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، سخنرانی در جمع کاری است که بسیاری از ما باید انجام دهیم. چه سخنرانی برای همکاران یا سخنرانی در اتاقی مملو از غریبه ‌های نزدیک، همه ما می ‌خواهیم بدرخشیم یا حداقل به بهترین نحو از آن عبور کنیم.

فن بیان و سخنوری

فن بیان و سخنوری

سخنرانی در جمع چیست و چرا اهمیت دارد؟ سخنرانی عمومی عمل ارائه یک ایده به مردم با استفاده از صدای شما است. می‌ تواند از گروه بسیار کوچکی از مردم تا مخاطبان زیادی متغیر باشد. برای بیشتر مردم، مخاطبان بیشتر مساوی با ترس بیشتر است، اما برخی از افراد به همان اندازه که به یک گروه کوچک ارائه می‌ دهند، وحشت دارند.

وقتی به سخنرانی عمومی فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که یک سخنرانی الهام بخش یا آموزشی ارائه می کنند، اما تعریف در واقع به این محدود نیست. سخنرانی عمومی می تواند به شکل ارائه یک کار، ارائه ایده به سرمایه گذار، رهبری مجمع مدرسه یا حتی شرکت در یک مصاحبه شغلی باشد.

اکنون ما در مورد دامنه وسیع سخنرانی در جمع فکر کرده ایم، می توانیم شروع کنیم به این که چرا این مهارت بسیار مهم است. واقعیت این است که هر کس مجبور است در چندین مرحله از زندگی خود در مقابل یک مخاطب صحبت کند. بنابراین، مهم است که روی این مهارت‌ ها کار کنید تا احساس محدودیت در اضطراب نداشته باشید و بتوانید در شرایط مختلف پیشرفت کنید.

با نگاهی گسترده تر، سخنرانی در جمع مهم است زیرا می توانیم از صدای خود به عنوان نیرو برای خیر استفاده کنیم. صحبت در مورد موضوعات متنوع و جالب یک ابزار آموزشی است و یک سخنرانی خوب می تواند بسیار قدرتمند باشد.


مطالب مرتبط: عزت نفس چیست ؟ و راه های تقویت آن


لحن در فن بیان

همه ما نیاز داریم که در طول زندگی خود در برخی مواقع در مقابل مخاطبان خوب صحبت کنیم، همه ما می خواهیم خوب عمل کنیم. پس چرا همه چیز را به شانس بسپاریم؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در این راه کمک می کند.

تمرینات عملی فن بیان

تمرینات عملی فن بیان

برای به دستیابی به فن بیان عالی، باید تمرینات عملی زیر را انجام دهید تا تاثیرات آن را روی خود ببینید.

 

 1. مخاطبان خود را بشناسید.

اگر در مقابل حضار صحبت می کنید، معمولا دلیلی وجود دارد. بدانید با چه کسی صحبت می کنید و آن ها چه چیزی را می خواهند یا باید حذف کنند. اگر دوستان و خانواده هستند، آن ها را سرگرم کنید. اگر یک رویداد شرکتی است، به آن ها آموزش دهید و الهام بگیرید. دانستن جمعیت شناسی مخاطبان امری ضروری است.

 

 1. تمرین، تمرین، تمرین.

همه چیز مانند ماهیچه است با تمرین قوی تر می شود حتی حافظه، یعنی باید بی وقفه تمرین کنید. اگر سخنرانی بزرگی دارید، هر روز زمانی را به تمرین اختصاص دهید. اهداف و محتوای خود را زود تر از موعد آماده کنید. این کار را می توان در حین رانندگی، ورزش، در ماشین، در هواپیما و.. در هر مکانی انجام داد.

 

 1. با حواس پرتی تمرین کنید.

وقتی محتوا را شناختید، کمی حواس پرتی به آن اضافه کنید تا آزمایش کنید که واقعا چقدر آماده هستیم. تلویزیون را روشن کنید یا در حالی که کودکتان را در تاب هل می دهید، تمرین کنید. هر چیزی که کمی چالش اضافه کند.

 

 1. سبکی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

رویداد های مختلف اغلب به رویکرد یا سبک متفاوتی نیاز دارند. گاهی اوقات خواندن یک سخنرانی آماده خوب است. از برخی از یادداشت ها استفاده می کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند که 100 درصد متن و حفظ باشند. اگر سبک شما این است، محتوا را آن قدر خوب حفظ کنید که در صورت نیاز بتوانید از متن خارج شوید و به این ترتیب به نظر نمی رسد که در حال خواندن شعر هستید. از رویکرد مناسب برای رویداد مناسب استفاده کنید.

 

 1. محیط را بشناسید.

محل سخنرانی را بدانید. خیلی زود تر به آن جا بروید. در اتاق قدم بزنید روی صحنه راه بروید حال و هوای محیط را احساس کنید تا در زمان سخنرانی راحت تر باشید.

 

 1. جلوی آینه تمرین کنید.

تمرین جلوی آینه راه خوبی برای یادگیری میزان مناسب حرکات بدن، استفاده از دست و حالات صورت است.

از هر فرصتی برای صحبت کردن استفاده کنید

 1. از هر فرصتی برای صحبت کردن استفاده کنید.

تنها راه برای بهتر شدن در هر کاری این است که همیشه آن را انجام دهید. تمرین خوب است، اما هیچ چیز قابل مقایسه با ایستادن در مقابل تماشاچیان و انجام واقعی آن نیست.

 

 1. زبان بدن و حرکت را تمرین کنید.

به یاد داشته باشید، ارتباط بسیار بیشتر به لحن و زبان بدن مربوط می شود تا کلماتی که می گوییم. کلمات مهم هستند، اما تاکید با حرکت و زبان بدن همراه است.

 

 1. تماس چشمی برقرار کنید.

این یکی خیلی مهم است و مهم نیست چقدر مخاطب باشد. تا حد امکان با افراد بیشتری تماس چشمی برقرار کنید. این باعث می شود که مخاطبان احساس کنند که شما مستقیما با آن ها صحبت می کنید و فقط به افراد ردیف اول نچسبید. به افراد پشت سر هم نگاه کنید.

 

 1. مطالب خود را بشناسید.

اگر هدف شما این است که به یک رهبر تبدیل شوید یا در واقع چیزی را به مخاطب آموزش دهید، تنها درک واقعی از مطالب شما را به آن جا می رساند.

 

 1. مکث های طولانی داشته باشید.

مانند کاهش سرعت کار ها، به مکث های طولانی توجه کنید و آن ها را طولانی تر از آن چه فکر می کنید مناسب است کنید. می تواند تاثیر زیادی در تاکید بر نکات کلیدی و ارتباط عاطفی با مخاطب داشته باشد.

 

 1. از شوخ طبعی و احساسات استفاده کنید.

مهم نیست در مورد چه چیزی صحبت می کنید. همیشه جایی برای احساسات یا شوخ طبعی یا هر دو وجود دارد. مخاطب ممکن است تمام آن چه شما گفتید را به خاطر نیاورد، اما احساسی که در آن ها ایجاد کردید را به یاد خواهند آورد.

آمادگی ذهنی

 1. آمادگی ذهنی.

یک ساعت قبل از سخنرانی خود زمانی را برای خلوت پیدا کنید. ذهنتان را درست کنید ذهنتان را پاک کنید اگر زمان کم است، فقط استراحت کنید. زمان اطمینان از شناخت کامل مطالب گذشته است.

 

 1. قبل از ادامه ورزش کنید.

احساس استرس و اضطراب بعد از یک تمرین خوب تقریبا غیرممکن است. اگر وقت دارید ورزش کنید. هرچه به سخنرانی شما نزدیک تر باشد، بهتر است. همچنین زمان خوبی برای تمرین است.

 

 1. اعتماد به پروژه

هر چه بیشتر اعتماد به نفس خود را نشان دهید، احتمالا اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. حتی اگر ترسیده باشید. به چشمان مردم نگاه کنید و توجه آن ها را جلب کنید.

 

 1. زمان تعیین شده را زیاد نکنید.

هرگز و هرگز از زمان تعیین  شده عبور نکنید. این آداب صحبت کردن ضعیف است و نشان می دهد که شما آماده نیستید. همچنین بی احترامی به دستور کار رویداد است.


مطالب مرتبط: مایندفولنس یا ذهن آگاهی چیست؟


فن بیان کتاب

فیلیپ کالینز کتاب هنر سخنرانی و ارائه

سخن آخر

شما در مورد فن بیان و سخنوری چه تجربه هایی دارید؟ آیا تا به حال همچین کاری انجام داده اید؟ در کامنت ها سوالات و تجربه های خود را به بقیه به اشتراک بگذارید.

درباره “چگونه فن بیان تاثیر گذاری داشته باشیم؟” بیشتر بخوانید:

4 یک نظر

 1. اصغر جمالی پاسخ

  با سلام
  خوب اول از همه به قول آقای رشید پور تحصیلات برای پولدار شدن نیست
  تحصیل یعنی خدمت و در آمد خوب
  نه اینکه تجارت
  خانم دکتر آقای دکتر درمان ها که به ندرت انحام می شود
  پول می خواهید خوب همون بساز و بفروش شوید
  از بس شما ها طمع دارید
  همه بی دندان
  همه افسرده
  حالا موهای خود را هم کوتاه نمی کنیپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *