فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که باعث می‌شود فرد نسبت به موقعیت، موجود زنده، مکان یا شی، ترس شدید و غیرمنطقی را تجربه کند.

ترس می تواند از یک مکان، موقعیت یا شی خاص باشد. بر خلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا معمولا به چیزی خاص مرتبط است. تأثیر فوبیا می تواند از آزاردهنده تا شدیدا ناتوان کننده باشد.

افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس هایشان قابل قبول نیست اما هیچ کاری نمی توانند با آن انجام دهند. چنین ترس هایی می تواند روابط کاری، مدرسه و شخصی را مختل کند.

تخمین زده می شود که 19 میلیون آمریکایی دارای فوبیا هستند که در برخی از زمینه های زندگی آن ها مشکل ایجاد می کند. اگر ترسی دارید که شما را از داشتن زندگی کامل باز می دارد، از یک پزشک یا مشاور کمک بگیرید.

دلایل به وجود آمدن فوبیا

دلایل به وجود آمدن فوبیا

 • عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ایجاد فوبیا شوند. کودکانی که یکی از بستگان نزدیک شان مبتلا به اختلال اضطرابی است در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند.
 • رویداد های ناراحت کننده، مانند نزدیک به غرق شدن، می تواند فوبیا را ایجاد کند.
 • قرار گرفتن در معرض فضا های محدود، ارتفاع زیاد و نیش حیوانات یا حشرات می تواند منبع فوبیا باشد.
 • افرادی که نگرانی های سلامتی دارند اغلب فوبیا دارند.
 • افراد مبتلا به فوبیا پس از آسیب های مغزی بسیار زیاد هستند.
 • سوء مصرف مواد و افسردگی نیز با فوبیا مرتبط است.

فوبیا علائم متفاوتی با بیماری های روانی جدی مانند اسکیزوفرنی دارد. در اسکیزوفرنی، افراد دارای توهمات دیداری و شنیداری، هذیان، پارانویا، علائم منفی مانند بی لذتی و علائم نامرتب هستند. فوبیا ممکن است غیر منطقی باشد، اما افراد مبتلا به فوبیا در تست واقعیت مردود نمی شوند.

چه کسانی در خطر ابتلا فوبیا هستند؟

چه کسانی در خطر ابتلا فوبیا هستند؟

افرادی که دارای استعداد ژنتیکی برای اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر بالای ابتلا به فوبیا باشند. به نظر می رسد سن، وضعیت اجتماعی – اقتصادی و جنسیت تنها برای فوبیا های خاص عوامل خطر هستند.

به عنوان مثال، زنان بیشتر در معرض فوبیای حیوانات هستند. کودکان یا افرادی که وضعیت اجتماعی – اقتصادی پایینی دارند بیشتر احتمال دارد به فوبیای اجتماعی مبتلا شوند. مردان اکثریت کسانی را تشکیل می دهند که فوبیای دندانپزشک و پزشک دارند.

علائم فوبیا چیست؟

علائم فوبیا چیست؟

شایع ترین و ناتوان کننده ترین علامت فوبیا حمله پانیک است. ویژگی های حمله پانیک عبارتند از:

 • ضربان قلب یا تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تکلم سریع یا ناتوانی در صحبت کردن
 • دهان خشک
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع
 • فشار خون بالا
 • لرزیدن یا لرزش
 • درد یا سفتی قفسه سینه
 • یک احساس خفگی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • عرق کردن زیاد
 • احساس عذاب قریب الوقوع

با این حال، فرد مبتلا به فوبیا برای تشخیص دقیق نیازی به حملات پانیک ندارد.

انواع فوبیا

انواع فوبیا

بسیاری از افراد از موقعیت ‌ها یا اشیاء خاص خوش شان نمی ‌آید، اما برای این که ترس واقعی باشد، ترس باید در زندگی روزمره تداخل داشته باشد. در این جا چند مورد از رایج ترین آن ها آورده شده است:

آگورافوبیا

آگورافوبیا ترس از مکان ها یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آن ها فرار کنید. خود این کلمه به «ترس از فضا های باز» اشاره دارد. افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که در جمعیت بزرگ یا در بیرون از خانه به دام افتاده باشند.

آن ها اغلب از موقعیت های اجتماعی به کلی دوری می کنند و در خانه های خود می مانند. بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که ممکن است دچار حمله پانیک شوند و نتوانند از آن فرار کنند.

کسانی که مشکلات سلامتی مزمن دارند ممکن است نگران باشند که در یک منطقه عمومی یا جایی که هیچ کمکی در دسترس نیست، یک اورژانس پزشکی خواهند داشت.

فوبیای اجتماعی

از فوبیای اجتماعی به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی نیز یاد می شود. این نگرانی شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند منجر به خود انزوایی شود.

فوبیای اجتماعی می تواند آنقدر شدید باشد که ساده ترین تعاملات، مانند سفارش دادن به رستوران یا پاسخ دادن به تلفن، می تواند باعث وحشت فرد شود. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی اغلب برای دوری از موقعیت‌ های عمومی دست به هر کاری می‌ زنند.

 

Glossophobia

این به عنوان اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت کردن در مقابل مخاطب شناخته می شود. افراد مبتلا به این فوبیا زمانی که حتی به حضور در مقابل گروهی از افراد فکر می کنند، علائم جسمی شدیدی دارند. درمان های گلوسوفوبیا می تواند شامل درمان یا دارو باشد.

آکروفوبیا

این فوبیا ترس از ارتفاع است. افراد مبتلا به این فوبیا از کوه ها، پل ها یا طبقات بالا تر ساختمان ها اجتناب می کنند. علائم شامل سرگیجه، سرگیجه، تعریق و احساس بیهوشی یا از دست دادن هوشیاری است.

کلاستروفوبیا

این فوبیا ترس از فضا های بسته یا تنگ است. کلاستروفوبیا شدید اگر شما را از سوار شدن در ماشین یا آسانسور بازدارد می ‌تواند ناتوان کننده باشد.

آویوفوبیا

فوبیای آویوفوبیا به این ترس از پرواز نیز می گویند.

دنتوفوبیا

دنتوفوبیا ترس از دندانپزشک یا اقدامات دندانپزشکی است. این فوبیا معمولا پس از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشک ایجاد می شود. اگر شما را از دریافت مراقبت های دندانی مورد نیاز باز دارد، می تواند مضر باشد.

هموفوبیا

این فوبیا ترس از خون یا آسیب است. فرد مبتلا به هموفوبیا ممکن است در تماس با خون خود یا خون شخص دیگر غش کند.

آراکنوفوبیا

آراکنوفوبیا این به معنای ترس از عنکبوت است.

Cynophobia

این فوبیا برای ترس از سگ است.

اوفیدیوفوبیا

افراد مبتلا به این فوبیا از مار ها می ترسند.

Nyctophobia

این فوبیا ترس از شب یا تاریکی است. تقریبا همیشه به عنوان یک ترس معمولی دوران کودکی شروع می شود. وقتی دوران نوجوانی را پشت سر می گذارد، به عنوان یک فوبیا در نظر گرفته می شود.

بهترین راه های درمان فوبیا

بهترین راه های درمان فوبیا

درمان فوبیا می تواند شامل تکنیک های درمانی، دارو ها یا ترکیبی از هر دو باشد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT)  رایج ترین درمانی مورد استفاده برای فوبیا است. این شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است. این درمان می تواند افراد را بی خطر کند و اضطراب را کاهش دهد.

این درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی، باورهای ناکارآمد و واکنش های منفی به موقعیت فوبیا متمرکز است. تکنیک‌های جدید CBT از فناوری واقعیت مجازی استفاده می‌کنند تا افراد را به طور ایمن در معرض منابع فوبیای خود قرار دهند.

دارو

دارو های ضد افسردگی و دارو های ضد اضطراب می توانند به آرام کردن واکنش های احساسی و فیزیکی نسبت به ترس کمک کنند. اغلب، ترکیبی از دارو و درمان حرفه ای مفید ترین است.

 

سخن آخر

اگر فوبیا دارید، بسیار مهم است که به دنبال درمان آن باشید. غلبه بر فوبیا می تواند دشوار باشد، اما امیدی برای رفع انواع فوبیا ها وجود دارد. با درمان مناسب، می توانید یاد بگیرید که ترس های خود را مدیریت کنید و زندگی پربار و رضایت بخشی داشته باشید.

 

درباره “فوبیا ” بیشتر بخوانید:

4 یک نظر

 1. محمدرضا عابدی پاسخ

  سلام راه کار های خیلی خوبی بود استفاده کردم ولی مشکل بنده اینه که میخوام الان کار عطاریرو شروع کنم اساسا در مورد خوب یا بد بودن کار شک دارم و در مورد درآمد آن ونیز کار نو و تازه ای که از درآمدش اطمینان داشته باشم به کاری که شک دارم ترجیح میدم و این که به حرفای کسایی که اون شغلو دارن اطمینان ندارم تا شروع به کار کنم لطفا راهنمایی کنید شاید هم مشکل بنده زود به نتیجه رسیدن و حاضر و آماده بودن کار باشه یا این که باید صد درصد مراحل پیشرفت کار توذهنم باشه تا کارو شروع کنم ممنون میشم توضیح بدین تشکررر ویژه از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *