تغذیه، ویتامین های مصرفی و نوشیدنی ها تاثیراتی روی بدن می گذارند که برای ترک اعتیاد بسیار مفید است . یکی از اصلی ترین مواردی که در زندگی سالم دخیل است تغذیه مناسب و مقوی است. از مهم ترین معایب اعتیاد به هم زدن نظم غذایی فرد است. ما در این مقاله از علیرضا نیکنام موارد کلیدی همچون انواع مواد غذایی و عسل را برای شما ذکر می کنیم که افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند استفاده کنند و به راحتی بتوانند دخانیات را کنار بگذارند.

عسل برای ترک دخانیات

افرادی که در اثر مصرف دخانیات مسوم شده اند و عوارض آن اذیت کننده است می توانند از مخلوط سیاه دانه و عسل استفاده کنند.

مصرف سیاه دانه و عسل جزو طلایی ترین ترکیب ها برای رفع انواع مسمومیت ها به خصوص مسمومیت های مواد مخدر، است

این معجون سبب ایجاد واکنشی در بدن می شود که حاصل آن حالت تحوع است و مسمومیت های موجود در بدن توسط استفراغ خارج می شود و ظرف از هر نوع مسمومیتی پاک می شود.

عسل برای ترک دخانیات

تاثیر مواد غذایی مناسب برای ترک اعتیاد

استفاده از مواد غذایی مناسب برای افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند مسیر را هموار می کند چون مواد مخدر آسیب های جسمانی زیادی را به بدن وارد می کند که سبب فرسایش آن می شود به همین دلیل استفاده از مواد غذایی مقوی و تازه برای بالا  بردن سلامتی بدن بسیار کارساز است انگار جان تازه ای  به بدن می بخشد و بخش های آسیب دیده بدن را به مرور ترمیم می کند.

سبزیجات و میوه جات تازه و غذاهای حاوی پروتئین از آن دسته مواد غذایی هایی هستند که به روند ترک سیگار بسیار کمک می کنند

چه مواد غذایی برای ترک سیگار مناسب است

غذاهای حیوانی و گیاهی همچون مرغ و ماهی که منبع گوشت سفید هستند و سفیده تخم مرغ که مملوع از پروتئین های مقوی برای بدن است .

ماهیچه های بدن دارای بافت های به خصوصی می باشد که در اثر مصرف مواد مخدر آسیب می بیند و مصرف غذاهای ذکر شده به مرور زمان و پیوسته بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند.

همچنین مصرف این مواد غذایی نظم خاصی به هورمون های بدن می بخشد که این هورمون ها در بهتر شدن خلق و خو ، کاهش احساس درد و… تاثیر دارد

مصرف مواد غلات دار مثل نان سبوس باعث تولید فیبر در بدن می شود،  از مزایای فیبر می توان به از بین رفتن یبوست و اختلالات گوارشی اشاره کرد که همه این ها جزو مضرات مصرف دخانیات می باشد.

همانطور که می دانید و همه پزشکان توصیه می کنند سبزیجات و میوه جات تازه در تامین ویتامین های مورد نیاز بدن کاربرد بسیاری دارد.

مطلب مرتبط: چگونه تست اعتیاد را منفی کنیم ؟

بهترین تایمی که توصیه می شود سبیزجات و میوجات مصرف شود  تا حداکثر تاثیر خود را روی بدن بگذارد حدودا یک ساعت قبل از  مصرف وعده های غذایی است.

مقوی ترین میوه ها برای ترک دخانیات

همه میوه ها پروتئین های مخصوص به خود را دارد که برای بدن مفید است اما بیشترین تاثیر را میوه های زیر دارد

 • آناناس
 • کیوی
 •  سیب
 •  موز
 •  پرتغال
 •  و …

مواد مضرر برای ترک دخانیات

 • مصرف مواد قندی، دارای کافئین و چربی
 • شیرینی
 •  شکر
 • شکلات
 •  نوشابه
 • فست فود

استفاده از این مواد غذایی تاثیر منفی در روند ترک دخانیات دارد و سرعت ترک را کاهش می دهد به همین دلیل توصیه می شود که تا جای ممکن مصرف این نوع مواد غذایی  کاهش یابد

شاید این سوال پیش بیاید که پس به جای مواد شیرین چه استفاده کنیم ؟ می توانید از میوه هایی استفاده کنید که غنی از شیرینی باشند مانند موز و سیب.

عسل برای ترک دخانیات

تاثیر آب در ترک مواد مخدر

آب رسانی در این پروسه بسیار مهم است. هر چه قدر آب زیادی مصرف شود دفع هم سریع تر می شود و آثار دخانیات موجود سریع تر از بدن خارج می شود .

به توصیه پزشکان حداقل 8 لیوان آب باید در یک روز مصرف شود البته این 8 لیوان آب نیاز طبیعی بدن است و هر کسی در یک شبانه روز باید 8 لیوان آب بنوشد. افرادی که برای ترک دخانیات می کوشند هر چه قدر بیشتر آب بنوشید روند دفع مواد سریع تر می شود.

تاثیر دارو ها برای ترک مخدر

تا اینجای مقاله به بررسی مواد غذایی طبیعی برای ترک دخانیات پرداختیم و از این به بعد به بررسی انواع دارو ها و مولتی ویتامین های موثر در ترک می پردازیم.

اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین عارضه های دخانیات اشاره کنیم مقاومت و پیشگری از ورود ویتامین های مقوی به بدن است. که عدم تامین ویتامین های مورد نیاز بدن باعث می شود که رفته رفته بازدهی بدن کاهش یابد و پسرفت کند.

استفاده روزانه از یک مولتی ویتامین آن هم با توجه  به نسخه پزشک می تواند روند ترک دخانیات را سریع تر کند.

تعدادی از مولتی ویتامین ها هستند که تاثیر آن ها روی بدن زیاد است که می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. ویتامین های گروه C
 2. ویتامین های گروه B
 3. ویتامین های گروه  D
 4. ویتامین های گروه E

ویتامین C:  کنترل کردن عوارض ناشی از دخانیات جزو اصلی ترین وضایف این ویتامین می باشد که باعث کاهش و کنترل و درد های عضلانی و ناراحتی های عصبی می شود.

مصرف به اندازه ویتامین C موجب تقویت دو سامانه مغزی می شود که در روند تکمیل ترک اعتیاد موثر هستند. گلوتامینرژیک و دوپامینرژیک دو ماده موجود در مغز هستند که در ترک اعتیاد بسیار کارساز هستند که ویتامین C تولید کننده این دو ماده پر کابرد هستند.

مطلب مرتبط: آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام

ویتامین گروه B: سم زدایی نقشه اصلی این ویتامین به حساب می آید و سرعت سم زدایی در بدن را افزایش می دهد. یکی دیگر از کار های ویتامین B تولید سلول های خونی جدید و تازه است که کارکرد دستگاه گوارشی در بدن رابهبود می بحشد و قندی های ذخیره شده در بدن را به انرژی تبدیل می کند که حاصل این فرایند هم دستوری به مغز است که نیازآن به مخدر را کاهش می دهد

ویتامین D: یک باور نسبتا غلط بین افراد وجود دارد که فکر می کنند نقش ویتامین دی فقط قوی کردن استخوان ها و تولید کلسیم است اما با تحقیقاتی که اخیرا دانشمندان انجام داده اند ویتامین دی سبب تولید ماده این به نام سروتونین در بدن می شود که این ماده اختمال دچار شدن به افسردگی را به حداقل کاهش می شود. و اکثرا افرادی که دخانیات مصرف می کنند دچار افسردگی ناشی از صرف می شوند.

عسل برای ترک دخانیات

 

ویتامین دی با تولید ماده سروتونین در دوره ترک اعتیاد سبب افزایش سلامت روحی و روانی در بدن می شود.

یک تاثیر مثبت دیگری که ترشح این ماده به وسیله ویتامین دی در بدن می گذارد عدم نیاز دوباره طرف به مصرف دخانیات است زیرا در صورت مصرف این  ویتامین افسردگی کاهش می یابد و روحیه شاد به طرف دست می دهد در نتیجه طرف به مصرف دخانیات نیاز پیدا نمی کند.

علاوه بر مولتی ویتامین ها موز هم بین میوه ها پر از ویتامین D است که می توان از آن هم برای تامین ویتامین در بدن استفاده کرد

آمپول های تزریقی برای ترک مخدر

با پیشرفت صنعت تکنولوژی دانشمندان به این علم دست یافتند که ویتامین ها را به صورت آمپول به بدن تزریق کنند کنند. در میان هزاران آمپول تولید شده که هر یک ویژگی و مزایای مخصوص خود را دارد، آمپول ب کمپلس و نروبیون به دلیل داشتن ویتامین B همانطور که پیش تر هم توضیح دایم نقش سم زدایی در بدن را افزایش می دهد و در مسیر ترک اعتیاد می تواند کمک فراوانی به فرد بکند.

مصرف آمپول ب کمپلکس و نوروبیون به صورت خود سرانه مجاز نیست و باید طبق تجویز پزشک باشد.

نوشیدنی های مفید در ترک اعتیاد

بعد از بررسی مواد غذایی، مولتی ویتامین ها و آموپل ها میرسیم به نوشیدنی ها. نوشیدنی و دم نوش ها در نوع خود می توانند تاثیر گذار باشند و روند ترک را سریع تر کنند.

البته لازم به ذکر است که نوشیئدنی هایی که در فضای مجازی تبلیغ می شود توصیه نمی شود زیرا بنیه علمی ندارد، مواردی که ما در ادامه اشاره می کنیم به صورت طبیعی می توان آن ها را تهیه کرد یا در خانه آن ها را دم کرد استفاده کرد.

آب انار برای ترک مواد مخدر

اگر بخواهیم منبع غنی ویتامین های B  و C و اسید فولیک را برای شما معرفی کنیم میتوانیم به آب انار اشاره کنیم که یک اسید فولیک پر قدرت به شمار می آید و در ترک مواد مخدر بسیار کاربرد دارد

عسل برای ترک دخانیات

آب هندوانه برای ترک مواد مخدر

آب هندوانه همانطور که از اسمش پیداسن غنی از آب است همانطور که بالاتر هم اشاره شد اگر آب کافی در بدن تامین شود سوخت و ساز افزایش می باد به همین دلیل مواد زداید بدن هم افزایش می یابد که به مرور آثار مخدر را از بدن دفع می کند.

پس آب هنداونه می تواند جزو بهترین نوشیدنی ها باشد که به سم زدایی و تامین آب بدن کمک بسزایی می کند.

شیر برای  ترک مواد مخدر

از زمان بچگی برای هر کسی توضیه می شود که از شیر استفاده کند زیرا ویتامین های وجود در شیر بسیار غنی و زیاد است که فواید زیادی به بدن دارد.

از فواید بی شمار شیر می توان به سم زدایی در بدن اشاره کرد اگر دقت کرده باشید در زمان های آلوده بودن هوا در اخبار و همچنین پزشکان توصیه می کنند که از شیر استفاده کنید تا آلودگی های هوا سبب بروز بیماری نشود.

البته این نکته را بدانید بهتر است که یکی آثار دخانیات بروز اختلال در دستگاه گوارشی است که ممکن است به درستی نتواند شیر را هضم کند پس در این دسته از افراد که با این عارضه سر و پنجه نرم می کنند بهتر است با پزشک مشورت کنند تا مشکلی پیش نیاید.

مطلب مرتبط: چه چیزی اثر متادون را خنثی می کند؟

فهوه برای ترک مواد مخدر

در جهان مصرف قهوه و انواع کافئین طرفداران زیادی دارد و هر کسی از آن استفده می کنند زیرا در تولید آن از موادی استفاده می شود که به رفعه خستگی و افزایش تمرکز  کمک بسزایی می کند.

یکی از اصلی ترین ماده های مورد استفاده در قهوه کافئین است ( این ماده در مواد مخدر هم وجود دارد )، برای افرادی که در مراحل ابتدایی ترک اعتیاد هستند مصرف قهوه توصیه نمی شود زیرا نیاز آن ها به مخدر را آنچنان کاهش نمی دهد و حتی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد پس در مراحل ابتدایی مصرف قهوه آنچنان توصیه نمی شود.

قرص جوشان برای ترک مواد مخدر

همانطور که می دانید قرص های جوشان عموما منبع غنی از ویتامین C  می باشد مزایای این ویتامین را هم در بخش های بالا تر توضیح دادیم و گفتیم که کنترل عوارض دخانیات را بر عهده دارد و باعث کاهش درد های عضلانی و مشکلات روحی می شود.

اگر پزشک مصرف قرص جوشان را برای شما منع نکرد روزانه بین 1 الی 2 بار می توانید از آن استفاده کنید.

عسل برای ترک دخانیات

نکنه: نوشیدنی هایی که قند یا کافئین در تولید آن استفاده شده است مانند نوشابه و نسکافه و … آنچنان توصیه نمی شود زیرا تاثیر عکس می گذارد.

نتیجه گیری

در ترک اعتیاد کلیدی ترین مورد مواد غذایی مقوی و اصولی است در این مقاله ما به بررسی تاثیر عسل و انواع مواد غذایی و دارو در ترک مواد مخدر پرداختیم و ویژگی های هر یک را مورد بررسی قرار دادیم. البته باز هم تاکید می کنیم که مولتی ویتامین و و دم نوش هایی که در این مقاله به بررسی آن هار پرداختیم بهتر است بعد از تجویز پزشک مصرف شود تا سبب بروز مشکلات دیگری نشود. برای مشاوره در باره ترک اعتیاد می توانید با علیرضا نیکنام در تماس باشید و بهترین مشاروه ها را دریافت کنید

 

نظر شما در این باره چیست آیا تغذیه مناسب و مولتی ویتامین ها در ترک دخانیات می تواند تاثیر گذار باشد یا خیر؟ در این زمینه تجربه ای داشته اید؟ با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

2 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *